სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა სამთო მომზადების ზამთრის საბაზისო კურსი გაიარეს
სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტისა და თავდაცვის სამინისტროს პოლკოვნიკ ბესიკ ქუთათელაძის სახელობის საჩხერის სამთო მომზადების სკოლის ხელმძღვანელმა პირებმა მონაწილეებს შესაბამისი სერტიფიკატები და სამკერდე ნიშნები გადასცეს.
სასწავლო კურსი შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლობის ფარგლებში ჩატარდა.
სწავლებას თავდაცვის სამინისტროს პოლკოვნიკ ბესიკ ქუთათელაძის სახელობის საჩხერის სამთო მომზადების სკოლის ინსტრუქტორები უძღვებოდნენ.
სამთო მომზადების ზამთრის საბაზისო სამკვირიანი სასწავლო კურსი დაბა ბაკურიანში მიმდინარეობდა.
სწავლების მონაწილეებმა შეისწავლეს სამთო აღჭურვილობის მოხმარების წესები, თოვლში თავშესაფრის მოწყობა და განსაკუთრებულად ცივ პირობებში მოქმედება, თოვლზე სასიარულო სპეციალური ხელსაწყოებით გადაადგილება , ტექნიკური სრიალი, საევაკუაციო საშუალებების გამოყენება, ზვავში მოყოლილი ადამიანის ძიების მეთოდები, დაზარალებულის ამოყვანა და ევაკუაცია.
სასწავლო კურსის მიზანს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული მილსადენების დაცვის თანამშრომელთა სამთო უნარ-ჩვევების გაუმჯობესება და კვალიფიკაციის ამაღლება წარმოადგენს.

The closing event of basic winter mountain training course was held at the Tsikhisjvari base of the Strategic Pipelines Protection Department of the Ministry of Internal Affairs.
Participants were handed over certificates and badges by the leadership of Sachkhere Mountain Training School named after Colonel Besik Kutateladze of the Department of Strategic Pipeline Protection.
The training course was held within the cooperation between the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Defense.
The training was conducted by the instructors of Sachkhere Mountain Training School named after Colonel Besik Kutateladze of the Ministry of Defense.
The basic three-week winter training course for mountain training was held in Bakuriani.
The training participants learned the rules of using mountain equipment, arranging a shelter in the snow and operating in extremely cold conditions, moving with special tools for walking on snow, technical skiing, use of evacuation means, methods of searching for a person trapped in an avalanche, extraction and evacuation of the victim.
Aim of the training course is to improve mountain skills and raise qualifications of the employees of the Strategic Pipelines Protection Department of the Ministry of Internal Affairs.