• სტიქიის ზონაში სამაშველო ღონისძიება უწყვეტ რეჟიმში გრძელდება
სტიქიის ზონაში, დღეს, მეხანძრე-მაშველების მიერ მიწის მასის დამუშავების დროს ხუთი ცხედარია ნაპოვნი. შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის თანამშრომლები ონის მუნიციპალიტეტში მესამე დღეა, უწყვეტ რეჟიმში აწარმოებენ ძებნა-შველის ღონისძიებას.
სამუშაოებში ჩართულები არიან, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის მეხანძრე-მაშველები, პოლიციის დანაყოფები, დრონები, სპეცტექნიკა, სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის კინოლოგთა ჯგუფი.
მიმდინარე სამაშველო ღონისძიებებთან დაკავშირებით საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსმა თემურ მღებრიშვილმა მედიასთან კომენტარი გააკეთა. აქტიური სამუშაოების შედეგად მოეწყო მდინარეზე გადასასვლელი რკინის კონსტრუქციის ხიდი, რაც სტიქიის ზონაში მძიმე ტექნიკის შეყვანის შესაძლებლობას იძლევა. მისი თქმით, მთელი ღამის განმავლობაში, ღამის განათებებით უწყვეტად გაგრძელდება სამაშველო ოპერაცია.
„დღეს ნანახია 5 ცხედარი, რომელიც გადასვენებულია პროზექტურაში. საერთო ჯამში სტიქიის ზონაში 16 ცხედარია მოძიებული. მიმდინარეობს ცხედრების იდენტიფიცირება. ცხედრები ნანახია ერთი და იგივე ე.წ. კოტეჯების ლოკაციაზე. რაც შეეხება, სამაშველო ღონისძიებების მიმდინარეობას დღეს დილიდან აქტიური სამუშაოების შედეგად მოეწყო მდინარეზე გადასასვლელი რკინის კონსტრუქციის ხიდი, რაც გვაძლევს საშუალებას, რომ სტიქიის ზონაში შევიყვანოთ ყველა საჭირო ტექნიკა. მთელი ღამის განმავლობაში აქტიურად გავაგრძელებთ სამუშაოებს, არის ღამის განათებები და საძიებო სამუშაოები გაგრძელდება 24 საათიან სამუშაო რეჟიმში. ამ ეტაპზე იდენტიფიცირებულია 7 ცხედარი, პროცესი გრძელდება და დღის ბოლომდე ვფიქრობ, რომ გარკვეული სიახლეები გვექნება ამ მიმართულებით. ჩვენ დღეს ორი მანქანა აღმოვაჩინეთ მდინარის კალაპოტში. ამ დროისთვის მიმდინარეობს აღნიშნული მანქანების ამოყვანა მდინარის კალაპოტიდან. შიგნით არ აღმოჩნდნენ ადამიანები. ერთ-ერთი მანქანის მეპატრონეები დადგენილი გვყავს და ცოცხლები და ჯანმრთელები არიან“, - აღნიშნა თემურ მღებრიშვილმა.
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსმა მედიაში გავრცელებულ სხვადასხვა სახის ინფორმაციებთან დაკავშირებითაც გააკეთა კომენტარი და აღნიშნა, რომ , ნებისმიერი სახის ინფორმაცია მოწმდება და ხდება მასზე რეაგირება.
„რაც არ უნდა ალოგიკურად მოეჩვენოს ვინმეს ვამოწმებთ ნებისმიერ ინფორმაციას. ვრცელდება სხვადასხვა სახის ინფორმაციები. კიდევ ერთხელ მინდა ვისარგებლო თქვენი ეთერების საშუალებით და მოვუწოდო თუკი ვინმე საჭიროდ ჩათვლის ნებისმიერი სახის ინფორმაციის გადამოწმებას მოგვმართოს როგორც ცხელ ხაზზე, ასევე 112-ში დააფიქსიროს ზარი და ჩვენი მხრიდან მაქსიმალურად მყისიერად მოხდება ყველანაირი სახის ინფორმაციის გადამოწმება“, - განაცხადა თემურ მღებრიშვილმა.
მაშველების მიერ ამ დროისთვის 16 ცხედარია ნაპოვნი. სამაშველო ღონისძიების ფარგლებში უსაფრთხო ადგილას გადაყვანილია 200-ზე მეტი ადამიანი.

Today, five bodies were found in the disaster zone during the operation conducted by the firemen and rescuers. For the third day, the employees of the Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs have been conducting a search and rescue operation in Oni municipality.
Fire-rescuers of Emergency Situations Management Service, police units, drones, special equipment, border police helicopter and K-9 unit experts are involved in the operation.
Temur Mgebrishvili, head of the emergency management service, made a comment to the media regarding the current rescue measures. As a result of the active works, an iron structure bridge over the river was built, allowing the movement of heavy machinery into the disaster zone. According to him, the rescue operation will continue throughout the night with night vision technic.
"Today, 5 bodies were discovered, which were taken for the forensic expertise. In total, 16 bodies were found in the disaster area. The bodies are being identified at the moment. The bodies were noticed in the so-called cottages location. As for the progress of the rescue measures, as a result of active work this morning, an iron construction bridge over the river was built, which allows us to bring all the necessary equipment into the disaster area. We will actively continue working throughout the night, there is a night vision equipment and search operations will continue in round the clock regime. At this stage, 7 bodies have been identified, the process continues, and by the end of the day I think we will have some news in this direction. We found two vehicles in the river bed today. At the moment, the mentioned vehicles are being removed from the river bed. There were no people inside. We have established the owners of one of the vehicles, and they are alive and healthy" - noted Temur Mghebrishvili.
The head of the Emergency Situations Management Service also commented on various types of information spread in the media and noted that any type of information is checked and relevant response is made.
"No matter how illogical it may seem to someone, we check any information. Various types of information are being spread. Once again, I would like to take the opportunity of live streaming and call on anyone, to contact us through hotline or “112”, those who consider it necessary to verify any kind of information, we will verify all kinds of information as quickly as possible," – noted Temur Mghebrishvili.
So far, 16 bodies have been found by rescuers. More than 200 people have been transported to a safe area within the framework of the rescue operation.