შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის უფროსი თემურ მღებრიშვილი, ჯანდაცვის მინისტრი ზურაბ აზარაშვილი და მთავრობის ადმინისტრაციის რეგიონებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ლერი ბარნაბიშვილი, მედიის წარმომადგენლებთან ერთად სტიქიის ეპიცენტრში იმყოფებოდნენ, სადაც ძებნა-შველის ღონისძიება ამ წუთებშიც, სპეციალური განათებების საშუალებით მიმდინარეობს.
სამაშველო ღონისძიება ონის მუნიციპალიტეტში, სტიქიის ზონაში, მესამე დღეა, უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს. სამუშაოებში ჩართულია საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის მეხანძრე- მაშველები, პოლიციის დანაყოფები, დრონები, სპეცტექნიკა და სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი. ასევე, სამუშაოებში ჩართულია საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის კინოლოგთა ჯგუფი.
მაშველების მიერ ამ დროისთვის 17 ცხედარია ნაპოვნი. სამაშველო ღონისძიების ფარგლებში უსაფრთხო ადგილას გადაყვანილია 200-ზე მეტი ადამიანი.

• The search-and-rescue event in the disaster zone held continuously with the help...
The search-and-rescue event in the disaster zone held continuously with the help of night vision appliances
Temur Mghebrishvili- Head of Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs- Health Minister Zurab Azarashvili, and Leri Barnabishvili- Head of the Regional Liaison Department at the Government Administration, together with the media representatives, visited the epicenter of the disaster zone, where the search and rescue operation is currently underway with the help of night vision equipment.
The rescue operation in the municipality of Oni, in the disaster area, is being held in round the clock regime, for the third day. Fire-rescuers of the Emergency Situations Management Service, police units, drones, special equipment and border police helicopters are involved in the operation. Herewith, K-9 unit of the Emergency Situations Management Service is involved in search activities.
So far, 17 bodies have been found by the rescuers. More than 200 people have been transported to a safe place in the course of the rescue operation.