• შსს–ს აკადემიამ ევროკავშირის ინიციატივის ”ქბრბ რისკების შემცირების გამოცდილების ...
შსს–ს აკადემიამ ევროკავშირის ინიციატივის ”ქბრბ რისკების შემცირების გამოცდილების გაზიარების ცენტრები“ – ფარგლებში, პროექტის მართვის რეგიონულ სემინარს უმასპინძლა
შსს-ს აკადემიაში, ევროკავშირის ინიციატივის – „ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული (ქბრბ) რისკების შემცირების გამოცდილების გაზიარების ცენტრები“ – ფარგლებში, პროექტის მართვის ორდღიანი რეგიონული სემინარი გაიმართა. ღონისძიებას ევროკავშირის ექსპეტრები უძღვებოდნენ და მასში მონაწილეობას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს, საექსპერტო-კრიმინალისტიკური მთავარი სამმართველოს, რეფორმებისა და განვითარების სააგენტოს თანამშრომლები იღებდნენ. სემინარში, ასევე, რეგიონალული მასშტაბით მოლდოვას, უკრაინისა და სომხეთის შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებიც მონაწილეობდნენ.
სემინარი მიზნად ისახავდა ევროკავშირის ამ ინიციატივის ფარგლებში მიმდინარე და სამომავლო პროექტების იმპლემენტაციასა და მონიტორინგში ჩართული პერსონალის უნარჩვევების განვითარებას. აღსანიშნავია, რომ საქართველოში ევროკავშირის დაფინანსებით ქბრბ უსაფრთხოების სფეროში არაერთი მნიშვნელოვანი პროექტი ხორციელდება. მათ შორისაა პროექტი 44 –„ქბრბ საფრთხეებზე (ბუნებრივი და ტექნოგენური კატასტროფები) პირველადი მორეაგირეების შესაძლებლობების გაძლიერება საქართველოში, სომხეთსა და მოლდოვაში“, რომელიც 2015 წელს დაიწყო. პროექტი მიზნად ისახავს ქბრბ ინციდენტებზე ეფექტიანი რეაგირების უზრუნველყოფას, პასუხისმგებელ უწყებებს შორის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის გაუმჯობესებას, როგორც ეროვნულ, ასევე რეგიონულ დონეზე. პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია მორეაგირე უწყებების სათანადო აღჭურვილობით უზრუნველყოფა, შესაბამისი ტრენინგებისა და საწვრთნელი ვარჯიშების (მათ შორის სამაგიდო ვარჯიშების) ჩატარება, რეაგირების სფეროში არსებული ნორმატიული ბაზის დახვეწა და საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება. უახლოეს მომავალში დაიწყება პროექტის საიმპლემენტაციო ფაზა. რეგიონული სემინარიც სწორედ ამ ფაზის წარმატებით განხორციელებას ემსახურება.

MIA Academy hosted regional Project management two-day seminar conducted in the framework of EU Initiative “Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) Risk Mitigation Centers of Excellence. The seminar was led by EU experts and it brought together the employees of Emergency Situations Management Agency, Expert-forensic main Division and Reforms and Development agency. Representatives of relevant agencies from Moldova, Ukraine and Armenia also participated in the seminar.
The seminar aimed at developing skills of the personnel involved in the current and future project implementation and monitoring. It’s worth noting, that number of EU funded important projects are being implemented in CBRN field. One of them - Project 44 has started in 2015 and is aimed at strengthening CBRN first response capabilities and regional cooperation in Georgia, Armenia and Moldova.
The overall objective of the project is to enhance response capabilities and promote inter-Agency and regional cooperation in CBRN first response. In the scope of the project results to be achieve are: to provide response agencies with relevant equipment, to conduct relevant trainings and training activities (as well as table-top exercises), to improve normative base in response field and share international experience. In the nearest future project implementation phase is to start. Regional seminar is aimed at successful implementation of the abovementioned phase.