• შსს-ში გმირულად დაღუპული პოლიციელის - ბექა მარგიშვილის ლექსების კრებულის პრეზენტ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროში, დაღუპული პოლიციელის, ბექა მარგიშვილის დაბადების დღესთან დაკავშირებით, მისი ლექსების კრებულის პრეზენტაცია გაიმართა. ღონისძიებას შსს-ს წარმომადგენლები, დაღუპული პოლიციელის ოჯახის წევრები და მეგობრები დაესწრნენ.
დამსწრე საზოგადოებამ კიდევ ერთხელ გაიხსენა გმირი პოლიციელის ღირსეული ცხოვრება და საქმიანობა. ბექა მარგიშვილის შვილმა - ოთარ მარგიშვილმა კი პრეზენტაციაზე მამის ლექსი წაიკითხა.
ღონისძიებაზე ასევე ნაჩვენები იყო შსს-ს მიერ მომზადებული, დაღუპული პოლიციელის ხსოვნისადმი მიძღვნილი ვიდეორგოლი.
ბექა მარგიშვილის ლექსების კრებული შს მინისტრის, გიორგი მღებრიშვილის ინიციატივითა და პირადი სახსრებით დაიბეჭდა.
შსს-ს ისანი-სამგორის სამმართველოს მე-8 განყოფილების უბნის ინსპექტორ-გამომძიებელი ბექა მარგიშვილი, დეტექტივის თანაშემწე-გამომძიებელ ვალერიან გრძელიშვილთან ერთად, 2015 წლის 4 აპრილს, საღამოს, თბილისში, მეტროსადგურ "ვარკეთილთან", ჯავახეთის ქუჩაზე, სამსახურებრივ მოვალეობას ასრულებდა, რა დროსაც დამნაშავემ მოულოდნელად პოლიციელების მისამართით ცეცხლსასროლი იარაღიდან ცეცხლი გახსნა და ორივე სამართალდამცველი დაჭრა. მიყენებული ჭრილობების შედეგად, ბექა მარგიშვილი საავადმყოფოში გარდაიცვალა.
დამნაშავეთა წინააღმდეგ ბრძოლისას გამოჩენილი განსაკუთრებული მამაცობისა და თავდადებისათვის, სიკვდილის შემდეგ, ბექა მარგიშვილი შსს-ს პირველი ხარისხის მედლით - „განსაკუთრებული დამსახურებისათვის“ დაჯილდოვდა.

• MIA hosted the presentation of the collection of rhymes written by the police of...
MIA hosted the presentation of the collection of rhymes written by the police officer Beka Margishvili, killed in the line of duty
Ministry of Internal Affairs, hosted the presentation of the collection of rhymes written by police officer Beka Margishvili, who was killed in the line of duty. The presentation, which was dedicated to Margishvili’s birthday anniversary, was attended by his family members and friends.
The guests ones again commemorated Margishvili’s life and activities. Son of the deceased police officer– Otar Margishvili read one of his father’s rhymes during the event.
At the event gusts were also able to see specially made video, dedicated to Beka Margishvili.
Collection of rhymes of Beka Margishvili was published with the finances and initiative of the Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili.
On the evening of April 4, 2015, inspector-investigator of VIII police station of Isani-Samgori Police Division of MIA-Beka Margishvili along with assistant to the detective- Valerian Grdzelishvili was fulfilling his official duties in vicinities of Varketili subway, namely on Javakheti Street when the fire was opened unexpectedly to their direction, leaving both of them wounded. Due to the received injuries Beka Margishvili died after being transferred at the hospital.
Beka Margishvili was awarded with the MIA's First Quality Medal for "Special Merits" for the exceptional courage and devotion in the fight against criminal.