• შსს-ში გაიმართა ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობი...
შსს-ში გაიმართა ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის მეხუთე შეხვედრა
შინაგან საქმეთა სამინისტროში გაიმართა ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის რიგით მეხუთე შეხვედრა. კომისიის შემადგენლობაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს და ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლები შედიან. სხდომას ექსპერტ-ნარკოლოგი ზურაბ სიხარულიძე დაესწრო. ზურაბ სიხარულიძემ კომისიის წევრებს ქვეყანაში არსებული ვითარების შესახებ ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების მოხმარების კუთხით მის ხელთ არსებული ინფორმაცია წარუდგინა, რომლის თანახმადაც, „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ“ საქართველოს კანონის ძალაში შესვლის შემდეგ, ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების მოხმარების აშკარა კლება შეინიშნება. უწყებებმა საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში წარადგინეს ინფორმაცია საქართველოში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების უკანონო ბრუნვასთან დაკავშირებული მდგომარეობის შესახებ. აღინიშნა, რომ შესაბამისი კანონმდებლობის აღსრულება კვლავ ეფექტურად მიმდინარეობს.
შსს-ს მიერ წარმოდგენილი ინფორმაციის თანახმად, უწყების მიერ ამოღებული, უკანონო ბრუნვაში მოქცეული ე.წ „ბიონარკოტიკი“-ს აბსოლუტური უმრავლესობა კანონის მიერ განსაზღვრულ ქიმიურ ნაერთთა კლასების რეგულაციის სფეროში ექცევა, რაც ამ ინსტიტუტის განსაკუთრებულ ეფექტურობაზე მიუთითებს. ფინანსთა სამინისტროს საბაჟო დეპარტამენტის ინფორმაციით, კანონის ძალაში შესვლის შემდეგ გამკაცრდა კონტროლი ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებზე და მნიშვნელოვნად შემცირდა საზღვარზე მათი შემოდინება. ამ ნივთიერებების ძირითადი ნაწილი შემოდიოდა საფოსტო გზავნილების სახით, რაც დღეს, პრაქტიკულად, ძალიან იშვიათად გვხვდება. სახელმწიფო კომისიის წევრებმა ასევე იმსჯელეს „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ“ საქართველოს კანონის ცვლილების პროექტზე, რომელიც აღნიშნულ ნივთიერებებთან დაკავშირებულ ახალ გამოწვევებზე ეფექტურ რეაგირებას ისახავს მიზნად.
სხდომის ფარგლებში ასევე მოეწყო შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე შექმნილი, ნარკოპოლიტიკის ახალი გვერდის პრეზენტაცია, სადაც განთავსებულია ინფორმაცია სახელმწიფოს ნარკოპოლიტიკის, მათ შორის, სახელმწიფო კომისიის საქმიანობის შესახებ. აღსანიშნავია, რომ გვერდზე არსებობს ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების სიაზე ონლაინ დაშვების სისტემა, რაც ხელს შეუწყობს ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ უკანონო ბრუნვის წინააღმდეგ ბრძოლის ეფექტურობას და ამ მხრივ სხვადასხვა უწყების კოორდინირებულ მუშაობას.

• Fifth Meeting of State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psy...
Fifth Meeting of State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psychoactive Substances was Held at MIA
The Fifth Meeting of State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psychoactive Substances was held at the Ministry of Internal Affairs of Georgia. The Commission is composed of the representatives from Ministry of Internal Affairs, Ministry of Labour, Health and Social Affairs and Ministry of Finance of Georgia. Expert-narcologist Zurab Sikharulidze also attended the Meeting. Zurab Sikharulidze presented the information available to him, to the members of the Commission concerning the existing situation on consumption of new psychoactive substances in the country. According to this information, since the entry into force of the Law of Georgia “On New Psychoactive Substances”, consumption of NPS has been obviously reduced. At the Meeting the agencies, within the scope of their competences, presented the information on fight against illicit traffic in new psychoactive substances in Georgia. It was stated that implementation of the relevant legislation is still being conducted effectively.
According to the information presented by MIA, absolute majority of the so-called “Bio Drugs” subjected to illicit traffic and seized by the agency, fall under the regulation scope of the classes of chemical compounds envisaged by the Law, what indicates the significant effectiveness of this institute. According to the Customs Department information of the Ministry of Finance, since the entry into force of the Law, the control over new psychoactive substances has been intensified and their import across the borders has been significantly reduced. Majority of these substances were imported in the form of parcels, what today happens very rarely in practice. Members of the State Commission also discussed the draft amendments to the Law of Georgia “On New Psychoactive Substances”, aiming at effective response towards the new challenges related to new psychoactive substances.
At the Meeting a new webpage of Drug Policy, created on the official website of the Ministry of Internal Affairs was presented, which shares the information on drug policy of the country, including the information on the activities of the State Commission. It should be noted that online access system to the list of new psychoactive substances operates on the webpage, what will contribute to the effectiveness of the fight against illicit traffic in NPS and towards coordinated work of various agencies in this regard.