შსს-ში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის მესამე შეხვედრა გაიმართა
შინაგან საქმეთა სამინისტროში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის მესამე შეხვედრა გაიმართა. კომისიის შემადგენლობაში არიან შინაგან საქმეთა სამინისტროს, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსა და ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლები. აღნიშნული სახელმწიფო კომისიის ფუნქციაა განახორციელოს მუდმივი დაკვირვება ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებთან დაკავშირებულ გამოწვევებსა და შესაბამისი კანონმდებლობის აღსრულებაზე.
შეხვედრაზე განიხილეს ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების უკანონო ბრუნვის კონტროლთან დაკავშირებული მიმდინარე საკითხები, კერძოდ, სამართალდამცავი, ჯანდაცვისა და საბაჟო კუთხით. სახელმწიფო კომისიის წევრებმა ასევე იმსჯელეს „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული ყოველკვარტალური ანგარიშის განსაზღვრასა და გამოქვეყნებასთან დაკავშირებით.
შეხვედრაზე მხარეებმა კომისიის მეორე სხდომაზე წარმოდგენილი საკანონმდებლო ცვლილებების პროექტის სრულყოფის საკითხებზე ისაუბრეს. აღნიშნული ცვლილებების მიზანია შეივსოს ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ხარვეზები და წინადადების სახით წარედგინოს საქართველოს მთავრობას შესაბამისი კანონის საფუძველზე.
კომისიის წევრებმა ხაზი გაუსვეს იმ ფაქტს, რომ სახელმწიფო, ქვეყნის მასშტაბით, აქტიურად მოქმედებს გრძელვადიან რეჟიმში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ მდგომარეობის დარეგულირების კუთხით და მუდმივ მონიტორინგს ახორციელებს ზოგადად ნარკოვითარებასთან მიმართებაში.

• Third Meeting of State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psy...
Third Meeting of State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psychoactive Substances was Held at MIA
The Third Meeting of State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psychoactive Substances was held at the Ministry of Internal Affairs of Georgia. The Commission is composed of the representatives from Ministry of Internal Affairs, Ministry of Labour, Health and Social Affairs and Ministry of Finance of Georgia. The function of the State Commission is to conduct permanent monitoring over the challenges related to new psychoactive substances and over implementation of the relevant legislation.
The current issues related to controlling illicit traffic in new psychoactive substances from various perspectives of law enforcement, health protection and customs - have been addressed at the Meeting. The State Commission members also discussed the preparation and publication of a quarterly report, envisaged by the Law of Georgia “On New Psychoactive Substances”.
At the Meeting the parties held a discussion concerning improvement of the draft of legislative amendments presented at the Second Meeting. These amendments aim at filling the legislative gaps concerning new psychoactive substances and at making a proposal to the Government of Georgia, on the basis of the Law.
The members of the Commission highlighted that the State takes active measures in order to regulate the NPS situation within the whole country in a long-term perspective, and conducts permanent monitoring over the drug situation, generally.