შსს-ში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის მეექვსე სხდომა გაიმართა
შინაგან საქმეთა სამინისტროში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის მეექვსე სხდომა გაიმართა. კანონმდებლობის შესაბამისად, კომისიის შემადგენლობაში არიან შინაგან საქმეთა სამინისტროს, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს და ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლები.
შსს-ს წარმომადგენლებმა შეხვედრაზე ანგარიში წარადგინეს, რომლის მიხედვითაც, 2014 წლის ოქტომბერში, ისევე, როგორც წინა თვეებში, საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების უკანონო ბრუნვა მნიშვნელოვნად არის შემცირებული. ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის წარმომადგენლების ინფორმაციით, ე.წ. „ბიო“-ს საზღვარზე უკანონოდ შემოტანის მხოლოდ ერთი ფაქტი დაფიქსირდა ოქტომბერში, რაც სახელმწიფო პოლიტიკის ეფექტურობაზე მიუთითებს.
სხდომის წევრებმა სახელმწიფო კომისიის მეორე ყოველკვარტალური ანგარიშის მომზადების საკითხზეც იმსჯელეს. აღნიშნული ანგარიშის მიზანია ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებთან დაკავშირებული მდგომარეობის ანალიზი და მოსახლეობის წინაშე ამ კუთხით სახელმწიფოს საქმიანობის გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა.
კომისიის წევრებმა ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების წინააღმდეგ ბრძოლაში უწყებათაშორის მჭიდრო თანამშრომლობის როლის მნიშვნელობა კიდევ ერთხელ აღნიშნეს.

• Sixth Meeting of State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psy...
Sixth Meeting of State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psychoactive Substances was Held at MIA
The Sixth Meeting of State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psychoactive Substances was held at the Ministry of Internal Affairs of Georgia. According to the legislation, the Commission is composed of the representatives from the Ministry of Internal Affairs, Ministry of Labour, Health and Social Affairs and Ministry of Finance of Georgia.
At the Meeting the MIA representatives presented the report according to which, in October 2014 as well as in previous months, illicit traffic in new psychoactive substances has significantly decreased throughout the whole territory of Georgia. In accordance with the information presented by the representatives of Revenue Service of the Ministry of Finance of Georgia, only one case of illegally importing so-called “Bio Drugs” was identified at the borders in October, what indicates the effectiveness of the State policy.
The Commission members also discussed the issue of preparing the Second Quarterly Report of the State Commission. The objective of this Report is to analyze the existing situation related to new psychoactive substances and to ensure transparency of the State activities in this regard.
Once again, the Commission members highlighted the important role of close inter-agency cooperation in the fight against new psychoactive substances.