• შსს-ს უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლებმა ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის საინფორმაციო ბ...
შსს-ს უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლებმა ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის საინფორმაციო ბუკლეტები ქედის მუნიციპალიტეტის მოსახლეობას დაურიგეს
შინაგან საქმეთა მინისტრ ალექსანდრე ჭიკაიძის ინიციატივით დაწყებული, ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის კამპანიის – „არა ძალადობას!“ ფარგლებში, საინფორმაციო ბუკლეტები შსს-ს აჭარის მთავარი სამმართველოს უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლებმა ქედის მუნიციპალიტეტის მოსახლეობას დაურიგეს. ინსპექტორ-გამომძიებლები, რომლებიც მოქალაქეებს ოჯახში ძალადობის საკითხებზე ინფორმაციას აწვდიან, შსს-ს პოლიციის აკადემიაში სპეციალური ტრენინგები აქვთ გავლილი. მათ მოქალაქეებს განუმარტეს, რომ აუცილებელია ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ კამპანიაში საზოგადოების აქტიურ ჩართულობა და პოლიციასთან თანამშრომლობა.
სამართალდამცველებმა მოქალაქეებს აუხსნეს, თუ რას გულისხმობს ოჯახში ძალადობა, როგორ იცავს სახელმწიფო ოჯახში ძალადობის მსხვერპლს. უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლებმა განუმარტეს მოსახლეობას, რომ ოჯახში ძალადობის მსხვერპლს კანონი იცავს, ხოლო მოძალადეები კანონით ისჯებიან. მათ ინფორმაცია მიაწოდეს მოქალაქეებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით, 2013 წლიდან საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში შესული ცვლილებების შესახებ, რომლის მიხედვითაც ოჯახში ძალადობის კრიმინალიზაცია განხორციელდა. ოჯახში ძალადობა 1 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება. კამპანიის საინფორმაციო ბუკლეტში ასევე მითითებულია ცხელი ხაზის ნომერი – „112“, რომელზეც ძალადობის მსხვერპლს ან ძალადობის ფაქტის მოწმე მოქალაქეს 24 საათის განმავლობაში შეუძლია დარეკოს და დახმარება ითხოვოს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, სხვა სახელმწიფო უწყებებთან ერთად, აშშ-ს საელჩოს მხარდაჭერით, ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სოციალური კამპანია „არა ძალადობას!“ 25 ნოემბერს დაიწყო. კამპანიის მიზანია საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ოჯახში ძალადობის შესახებ. კამპანიის ფარგლებში სოციალური რგოლები მომზადდა, რომელთა მიზანია საზოგადოებისთვის ინფორმაციის მიწოდება იმის შესახებ, რომ ოჯახში ძალადობის ფაქტების შემთხვევაში უნდა დარეკონ ცხელ ხაზზე: „112“ ან მიმართონ უბნის ინსპექტორს, მოძალადეებმა კი მიიღონ გაფრთხილება, რომ ოჯახში ძალადობა თავისუფლების აღკვეთით ისჯება.

Within the frames of the Campaign against domestic violence-“No to Violence” initiated by the Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze, police inspector-investigators of Ajara Regional Main Division who took training courses on issues of domestic violence held meetings with population Keda municipality and disseminated informative booklets regarding domestic violence. Inspectors provided citizens with information regarding the fact that it is important to be involved in the social campaign against domestic violence and cooperation with police. Officers of Adjara Main Division handed informative booklets to the citizens in which emergency number 112 is indicated where victims or witnesses of violence should call, report and ask for assistance. Calls will be received in round-the-clock regime.
Inspectors familiarized citizens with the meaning of domestic violence and that country provides protection to the victim of the domestic violence. Investigators explained to the population that violence victims are protected by the law and offenders punished by the Georgian legislation. They also provided population with legislative changes initiated by the Agency. According to amendments adopted in 2013, domestic violence was registered as criminal action. On the basis of the changes domestic violence is punishable up to 1 year of imprisonment.
police inspector-investigators of Ajara Regional Main Division handed informative booklets to the citizens in which emergency number 112 is indicated where victims or witnesses of violence should call, report and ask for assistance. Calls will be received in round-the-clock regime.
Ministry of Internal Affairs, along with other state agencies launched the social campaign against domestic violence –“No to Violence” on November 25, with the support of the US Embassy. Aim of the campaign is to raise awareness among society on domestic violence and to emphasize the importance of citizens’ involvement in overcoming the mentioned problem. Within the frames of the campaign activities, public will be informed that victims of domestic violence are protected by the law and offenders are punished by the Georgian legislation