• შსს-ს წარმომადგენლებმა სახელოვნებო უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტებს ოჯახში ძალ...
შსს-ს წარმომადგენლებმა სახელოვნებო უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტებს ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ სოციალური კამპანია გააცნეს
შინაგან საქმეთა მინისტრ ალექსანდრე ჭიკაიძის ინიციატივით დაწყებულ, ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ სოციალურ კამპანიას – „არა ძალადობას!“ ამჯერად სახელოვნებო უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტები გაეცნენ. შეხვედრა ივანე სარაჯიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიაში გაიმართა და მას შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის, აპოლონ ქუთათელაძის სახელობის თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემიის და თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიის სტუდენტები დაესწრნენ.
შსს-ს და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ სპეციალურად შექმნილი ერთობლივი სამუშაო ჯგუფის წევრებმა: შსს-ს აკადემიის საპატრულო პოლიციის ფაკულტეტის უფროსმა ნოდარ სააკაშვილმა, განათლების და მეცნიერების მინისტრის მრჩეველმა ახალგაზრდულ საკითხებში ოთარ აბესაძემ, არასამთავრობო ორგანიზაცია „ძალადობისაგან დაცვის ეროვნილი ქსელის“ ფსიქოლოგმა ელენე სამუშიამ, ასევე ფსიქოლოგებმა თამარ ისაკაძემ და თეა გოგოტიშვილმა სტუდენტებს კამპანიის მიზანი და მნიშვნელობა გააცნეს. შეხვედრას სამუშაო ჯგუფის წევრებთან ერთად თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიის რექტორი რეზო კიკნაძე და სამხატვრო აკადემიის რექტორი გია გუგუშვილი დაესწრნენ.
სამუშაო ჯგუფის წევრებმა სტუდენტებს ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სოციალური კამპანია და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით კანონში შესული ცვლილებები გააცნეს და განუმარტეს, რომ ოჯახში ძალადობის მსხვერპლს კანონი იცავს, ხოლო მოძალადეები კანონით ისჯებიან. 2013 წლიდან საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში შევიდა ცვლილება, რომლის მიხედვითაც მოხდა ოჯახში ძალადობის კრიმინალიზაცია და ოჯახში ძალადობა უკვე 1 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება.
სამუშაო ჯგუფის წევრებმა სტუდენტებს კამპანიის ფარგლებში შექმნილი სოციალური რგოლები აჩვენეს. აღნიშნული ვიდეო რგოლების მიზანი საზოგადოებისთვის ინფორმაციის მიწოდებაა იმის შესახებ, რომ ოჯახში ძალადობის ფაქტების შემთხვევაში უნდა დარეკონ ცხელ ხაზზე - „112“ ან მიმართონ უბნის ინსპექტორს. მოძალადეებმა უნდა მიიღონ გაფრთხილება, რომ ოჯახში ძალადობა თავისუფლების აღკვეთით ისჯება. შეხვედრის ბოლოს სოციალური კამპანიის სამუშაო ჯგუფის წევრებმა მოსწავლეების მიერ დასმულ შეკითხვებს უპასუხეს და მათი მოსაზრებები მოისმინეს.
შსს-მ სხვა სახელმწიფო უწყებებთან ერთად, აშშ-ს საელჩოს მხარდაჭერით, ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სოციალური კამპანია „არა ძალადობას!“ 25 ნოემბერს დაიწყო. კამპანიის მიზანია საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ოჯახში ძალადობის შესახებ და ამ პრობლემის დასაძლევად საზოგადოების ჩართულობის აუცილებლობის ხაზგასმა. კამპანიის ფარგლებში დაგეგმილი სხვადასხვა ღონისძიების მეშვეობით მოხდება საზოგადოების ინფორმირება იმის შესახებ, რომ ოჯახში ძალადობის მსხვერპლს კანონი იცავს, ხოლო მოძალადეები კანონით ისჯებიან.
კამპანიის ფარგლებში საინფორმაციო შეხვედრები თბილისსა და საქართველოს რეგიონებში, სხვადასხვა საშუალო სკოლასა და უმაღლეს სასწავლებლებში ყოველდღიურად იმართება.

• MIA representatives familiarized students of art institutions with the social ca...
MIA representatives familiarized students of art institutions with the social campaign against violence
Within the frames of the social campaign- “No to Violence” launched under the initiative of the Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze the meeting was held with students of the Art School. The meeting was held at Ivane Sarajishvili Tbilisi State Conservatory, which was attended by Shota Rustaveli Theatre and Film University, Apolon Kutateladze Tbilisi State Academy of Arts and Tbilisi State Conservatory students.
Members of the working group comprised of representatives from the MIA and Ministry of Education and Science, familiarized students with the aim and importance of the social campaign launched against domestic violence. The working group is comprised of: head of Patrol Police Faculty of Professional Training Division Nodar Saakashvili, presentative from the Ministry of Education and Science Otar Abesadze, psychologist from “National Network for the Protection from Violence” Elene Samushia, psychologist Tamar Isakadze and Tea Gogotishvili. The meeting was also attended by Rector of Tbilisi State Conservatory Rezo Kiknadze and Rector of Tbilisi State Academy of Arts Gia Gugushvili.
Students were also informed on amendments implemented on the basis of the initiative of the Ministry of Internal Affairs according to which, domestic violence was registered as criminal action. On the basis of the changes domestic violence is punishable up to 1 year of imprisonment.
At the meeting informative video-“Violence is Punishable” was introduced to pupils. Aim of the video is to inform citizens that in case of domestic violence, they should call “112” hot line or report to the district inspector; Offenders should receive warning that domestic violence is punishable by imprisonment. At the end of the meeting members of the working group provided answers to all topical questions.
Ministry of Internal Affairs, along with other state agencies launched the social campaign against domestic violence –“No to Violence” with the support of the US Embassy on November 25 . Aim of the campaign is to raise awareness among society on domestic violence and to emphasize the importance of citizens’ involvement in overcoming the mentioned problem. Within the frames of the campaign activities, public will be informed that victims of domestic violence are protected by the law and offenders are punished by the Georgian legislation. Informative-educational meetings will be held in schools and universities of the country encompassing the capital and all regions.