• შსს-ს წარმომადგენლებმა ანტინარკოტიკული კამპანიის ფარგლებში თბილისის სახელმწიფო უ...
შსს-ს წარმომადგენლებმა ანტინარკოტიკული კამპანიის ფარგლებში თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ნარკოტიკების წინააღმდეგ გამართულ კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ დაწყებულ ანტინარკოტიკულ კამპანიას თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის „საქართველოს განვითარების კომპლექსური პრობლემების კვლევის ცენტრი“ შეუერთდა. სტუდენტებმა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჩაატარეს კონფერენცია – „საქართველო ნარკოტიკებისა და ნარკომანიის გარეშე“. ღონისძიებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის საერთაშორისო სამართლებრივი თანამშრომლობის სამმართველოს უფროსი სოფო კილაძე და ნარკოლოგი ზურაბ სიხარულიძე დაესწრნენ.
სტუდენტებმა კონფერენციაზე ანტინარკოტიკულ თემაზე მომზადებული რეფერატები წარადგინეს და დისკუსია გამართეს. სოფო კილაძემ სტუდენტებს განუმარტა, რომ 2014 წლის 1 მაისიდან ძალაში შევიდა კანონი „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ“, რომელიც შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით შეიქმნა. აღნიშნული კანონის თანახმად, იკრძალება ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების დამზადება, წარმოება, შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, გადაგზავნა ან გასაღება, საქართველოს ტერიტორიაზე უკანონოდ შემოტანა ან უკანონოდ გატანა, შესაბამისად, მსგავსი ქმედება სისხლის სამართლის წესით ისჯება. სტუდენტებს ე.წ. „ბიო“-ს მოხმარების მავნე ზეგავლენის შესახებ ნარკოლოგი ზურაბ სიხარულიძე ესაუბრა.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ანტინარკოტიკული კამპანია 24 მარტს დაიწყო. კამპანიის სლოგანია „ერთად შევცვალოთ დამოკიდებულება“, მიზანი კი ე.წ. ბიონარკოტიკის გამოყენების პრევენცია და საზოგადოების ინფორმირებაა. ანტინარკოტიკული კამპანიის ფარგლებში, შეხვედრები მოსწავლეებთან და სტუდენტებთან ქვეყნის ყველა რეგიონში იმართება.

• MIA representatives took part in conference held within the frames of anti-drug ...
MIA representatives took part in conference held within the frames of anti-drug campaign at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
Center of Research for the Study of Georgian Complex Development Issues of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University has joined anti-drug campaign launched by the Ministry of Internal Affairs. Students held conference at the University –“Georgia without Drugs and Drug Addiction”. The conference was attended by Sophio Kiladze, Head of International Legal Cooperation Division of the International Relations Department of the MIA and Mr. Zurab Sikharulidze the narcologist.
At the meeting students presented essays on the topic of anti-drug campaign and held discussion. Sophio Kiladze, explained to the students that the law on “New Psychoactive Substances” drafted by the initiative of the Ministry was enacted on May 1. According to the mentioned law manufacture, production, purchase, keeping, transportation, transfer or distribution, also illegal taking into or out of the territory of Georgia of a new psychoactive substances is prohibited and relevantly such actions is the subject of criminal responsibility. The issues of the hazardous impact of so called “Bio Drugs” were also explained by Zurab Sikharulidze the narcologist.
Ministry of Internal Affairs launched anti-drug campaign on March 24. Slogan of the campaign is “Changing Attitude Together”. Aim of the campaign is the prevention of the use of synthetic narcotics and providing public with information on the mentioned subject. Within the frames of the campaign meetings with pupils and students throughout Georgia are held on the regular basis.