• შსს-ს წარმომადგენლებმა ახალციხის საჯარო სკოლებში სამართლებრივი კულტურის გაკვეთი...
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აგრძელებს მონაწილეობას მთელი ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარე პროექტში „სამართლებრივი განათლების პროგრამა“. აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, შსს-ს სამცხე-ჯავახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლებმა ნონა გიქოშვილმა და თამთა გელაშვილმა, სამოქალაქო განათლების პედაგოგებთან - შორენა ხმალაძესა და ზაზა ნათენაძესთან ერთად, ახალციხის N1 და N5 საჯარო სკოლებში მოსწავლეებს სამართლებრივი კულტურის გაკვეთილები ჩაუტარეს.
სამართლებრივი კულტურის გაკვეთილები ახალციხის სკოლებში შინაგან საქმეთა სამინისტროს, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს და საერთაშორისო ორგანიზაცია „PH INTERNATIONAL“-ის ერთობლივ პროექტ „სამართლებრივი განათლების პროგრამის“ ფარგლებში ტარდება. შსს-ს უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლები, რომლებიც სამართლებრივი კულტურის გაკვეთილებს ატარებენ, აღნიშული პროგრამისთვის სპეციალურად არიან გადამზადებული.
სამართლებრივი კულტურის გაკვეთილები ინტერაქტიულია და თამაშებს მოიცავს. პროგრამა მოსწავლეებში სამართლისა და მართლმსაჯულების სფეროში მათი უფლებების და პასუხისმგებლობის შესახებ ცოდნის ამაღლებას ისახავს მიზნად. სწავლება მე-9 კლასის მოსწავლეთათვის ტარდება შემდეგ თემებზე: სამართლებრივი კულტურის არსი და მნიშვნელობა; არასრულწლოვანი და კანონი; ძალადობა - ძალადობა ოჯახში, ბულინგი სკოლებში; მავნე ჩვევები და მათი სახიფათო შედეგებისგან თავდაცვა; ორგანიზებული დანაშაული (ტრეფიკინგი, ნარკოტიკებით და იარაღით უკანონო ვაჭრობა); სასამართლო სამართალწარმოება.
პროექტი აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკულ და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის საერთაშორისო ბიუროს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. სამართლებრივი კულტურის გაკვეთილები ტარდება თბილისის, ქუთაისის, რუსთავის და ახალციხის საჯარო სკოლებში. 2013-2014 სასწავლო წელს პროგრამა ადგილობრივი უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლების და სკოლის პედაგოგების მიერ საქართველოს 32 საჯარო სკოლაში განხორციელდა. სწავლება თბილისის მე-17, ახალქალაქის მე-5, ფოთის მე-5 და თელავის მე-5 საჯარო სკოლებში ჩატარდა.

• MIA representatives held lessons on the legal culture at public schools of Akha...
Ministry of Internal Affairs continues participation in “Maintenance of law and crime prevention program for public schools" project. Within the frames of the mentioned project inspector-investigator of Samtskhe-Javakheti Regional Main Division Nona Gokishvili and Tamta Gelashvili along with civil education teachers Shorena Khmaladze and Zaza Natenadze held lesson on the legal culture at public schools N1 and N5 of Akhaltsikhe.
Lessons on legal culture are held within the frames of the Project -“Legal Development Program” which is implemented by the Ministry of Internal Affairs in cooperation with the Ministry of Education and Science and with the support of the “PH INTERNATIONAL”. MIA representatives who conduct lessons on legal culture on the regular basis are specially trained for the mentioned program.
The lessons are interactive, contain role plays and are aimed at awareness rising of the students about their rights and responsibilities in areas of rule of law and justice. MIA representatives who conduct lessons on legal culture on the regular basis are specially trained for the mentioned program. The topics of the manual for 9th grade pupils are the following: Concept and the meaning of the Legal Culture; Juvenile and Law; Violence (Domestic Violence, bullying at schools); Bad habits and negative consequences; Organized Crime (trafficking in Human Beings, Illicit trade of narcotics and arms); Judiciary.
The mentioned project is implemented with the financial support of the US Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL). Lessons on law cultures are held in 20 public schools of Tbilisi, Kutaisi, Rustavi and Akhaltsikhe. Project was implemented by the inspector-investigators and school teachers at 32 public schools. The lessons were held at public schools of Tbilisi, Akhalkalaki, Poti and Telavi.