• შსს-ს ტყის ხანძრებისა და სამოქალაქო უსაფრთხოების საკითხებში ევროკავშირის ექსპერტ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ევროკავშირის ექსპერტი ტყის ხანძრებისა და სამოქალაქო უსაფრთხოების საკითხებში - დიტერ პილატი ეწვია. ექსპერტს საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე მერაბ მალანია შეხვდა.
შეხვედრაზე საქართველოს შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს შესაძლებლობების გაძლიერებისა და განვითარების გეგმაზე ისაუბრეს.
ვიზიტის ფარგლებში, ევროკავშირის ექსპერტი, ასევე, შეხვდა შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს დირექტორს, ნიკოლოზ სირაძეს. სტუმარმა თბილისსა და რეგიონებში შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს დანაყოფები დაათვალიერა და მათი საქმიანობის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიიღო.
ევროკავშირის ექსპერტმა ბორჯომის ხეობაში ნახანძრალი ტერიტორიებიც მოინახულა და იქ არსებულ ვითარებას გაეცნო.
დიტერ პილატის ვიზიტის მიზანი იყო შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს საჭიროებების შეფასება, როგორც ორგანიზაციული მოწყობისა და საკანონმდებლო ბაზის მიმართულებით, ასევე, მატერიალურ-ტექნიკური აღჭურვის, მეხანძრე-მაშველთა კვალიფიკაციის ამაღლების და ადამიანური რესურსების მართვის კუთხით.
ევროკავშირის ექსპერტის რეკომენდაციები საქართველოს შს სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს უნიფიკაციის, სტანდარტიზაციისა და მოდერნიზაციის გეგმისა და განვითარების ახალი კონცეფციის შემუშავებაში დაეხმარება.
ტყის ხანძრებისა და სამოქალაქო უსაფრთხოების საკითხების ექსპერტის ვიზიტი საქართველოში ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ასოცირების შესრულების ხელშეწყობის პროექტის მხარდაჭერით განხორციელდა.

• Expert in forest fires and civil security visited MIA
Expert in forest fires and civil security- Dieter Pilat visited the Ministry of Internal Affairs. The expert was hosted by the Deputy Minister of Internal Affairs Merab Malania
At the meeting sides discussed the ways to further develop and enhance capacities of the Emergency Situations management Agency.
Within the frames of the visit, experts from the EU also met the director of Emergency Situations management Agency Nikoloz Siradze. Guest viewed regional units of the Emergency Situations management Agency and received detailed information on their activities.
EU expert also visited the area burned by the fire in Borjomi gorge and got familiarized with the recent situation.
The aim of the visit was to assess the needs of the Emergency Management Agency of the Ministry of Internal Affairs, organizational arrangement, legislative base, material-technical equipment, qualification of firemen and rescuers as well as human resources management.
Recommendations of the EU expert will help Emergency Management Agency of the Ministry of Internal Affairs in unification process as well as in elaboration of new plan of modernization, standardization and in the concept of development.
The visit of the Forest Fire and Civil Security Expert was carried out with the support of the European Union-funded Association Implementation Project.