• შსს-ს ტექნოლოგიურ სიახლეებს დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო ორგანიზაციების...
შსს-ს ტექნოლოგიურ სიახლეებს დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები გაეცნენ
შსს-ს ერთობლივი ოპერაციების ცენტრს საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ეწვივნენ. სტუმრებს შს მინისტრის მოადგილემ, შალვა ხუციშვილმა უმასპინძლა და მაღალტექნოლოგიური, მულტიფუნქციური ერთობლივი ოპერაციების ცენტრი დაათვალიერებინა.
„ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია შეხვედრები იმ ქვეყნების დიპლომატებთან, საიდანაც საქართველოში ტურისტების ყველაზე დიდი ნაკადი ჩამოდის, რათა მათ მოქალაქეებს ზუსტი ინფორმაცია იმის შესახებ ჰქონდეთ, რომ საქართველო არის უსაფრთხო ქვეყანა და რაც მთავარია, იცოდნენ, რომ საქართველოს შსს და პოლიცია დიდ რესურსებს ხარჯავს განვითარებაზე, რათა გამოწვევებზე ორი ნაბიჯით წინ იყოს“, - აღნიშნა შს მინისტრის მოადგილემ შალვა ხუციშვილმა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელები სტუმრებს ცენტრის შექმნის მიზანზე, დანიშნულებაზე, ფუნქციებსა და სამომავლო გეგმებზე ესაუბრნენ.
დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ცენტრის მუშაობის სპეციფიკას, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების გამოვლენისა და სატრანსპორტო ნაკადების მართვის პროცესს ადგილზე გაეცნენ. სტუმრებმა დეტალური ინფორმაცია მიიღეს ცენტრში მიმდინარე პროექტებზე, მათ შორის, ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბურ პროექტზე - „უსაფრთხო ქალაქი, უსაფრთხო რეგიონი, უსაფრთხო ქვეყანა“, რომელიც მთელი ქვეყნის ტერიტორიაზე ვიდეომონიტორინგის სისტემის შექმნას და საპოლიციო საქმიანობაში თანამედროვე ტექნოლოგიების უფრო მეტად გამოყენებას გულისხმობს.
შს მინისტრის მოადგილე დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს პოლიციის ტექნოლოგიური რეფორმის და მისი ახალ ეტაპზე გადასვლის შესახებ ესაუბრა. შალვა ხუციშვილმა სტუმრებს ორი სიახლის შესახებ აცნობა. კერძოდ: მიმდინარე წლის 1 ნოემბრიდან მთელი ქვეყნის მასშტაბით დამონტაჟებული ე.წ. ჭკვიანი კამერები ამოქმედდება. აღნიშნული კამერების ადმინისტრირება შსს-ს ერთობლივი ოპერაციების ცენტრში დანერგილი ვიდეოანალიტიკური პროგრამებით მოხდება და სხვადასხვა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევას ავტომატურ რეჟიმში დააფიქსირებს. ასევე, 1 ნოემბრიდან ძალაში შედის საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ვიდეოჯარიმების აღსრულების ახალი წესი.

• Representatives of the diplomatic corps and international organizations got fami...
Representatives of the diplomatic corps and international organizations got familiarized with MIA technological novelties
Representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia and international organizations visited Joint Operations Center of the Ministry of Internal Affairs. Guests were hosted by the Deputy Minister of Internal Affairs- Shalva Khutsishvili who toured guests around the multi-functional and high-tech Joint Operations Center.
"It is very important for us to meet the diplomats of those countries which are distinguished with the largest flow of tourists in Georgia in order to inform their citizens that Georgia is a safe country and Ministry of Internal Affairs along with Police spends huge resources on development, to be two steps ahead of the challenges”-stated Shalva Khutsishvili.
The representatives of the Ministry of Internal Affairs spoke about the purpose, functions and future plans of the Center.
Representatives of diplomatic corps and international organizations got familiarized with work specifics, process of revealing the administrative violation and traffic management. Guests received comprehensive information on the ongoing projects of the center, including one of the large-scale “Safe city, safe region, safe country” project, which implies creation of video-monitoring system all across the country and use of contemporary technologies in police activities.
Deputy Minister of Internal Affairs discussed police technological reform and transition on the new level of development. Shalva Khutsishvili informed guests about two novelties, in particular: beginning from November 1 of the current year, the so called smart cameras will start operation across the country, which will be administered by video-analytical programs implemented in the Joint Operations Center of MIA to identify various administrative offenses in automatic mode.