შსს-ს სპეციალური და საგანგებო ღონისძიებების ცენტრის განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტს N 60 საჯარო სკოლის მოსწავლეები ეწვივნენ
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივითა და ორგანიზებით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროექტ „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებისთვის“ ფარგლებში, შსს-ს სპეციალური და საგანგებო ღონისძიებების ცენტრის განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის განსაკუთრებულ დავალებათა პირველ სამმართველოს თბილისის N60 საჯარო სკოლის უფროსკლასელები ეწვივნენ.
განსაკუთრებულ დავალებათა პირველი სამმართველოს წარმომადგენლებმა ღონისძიების ფარგლებში მოსწავლეებისთვის სამმართველოს ბაზაზე არსებული აღჭურვილობის, ჯავშანტექნიკისა და სხვადასხვა სახეობის იარაღის გამოფენა მოაწყვეს. მოსწავლეებს ასევე გააცნეს სამხედრო სავალდებულო მოსამსახურეთა დღის განრიგი, დაათვალიერებინეს მათი საცხოვრებელი შენობები, სასწავლო ოთახები, სავარჯიშო დარბაზი, ბიბლიოთეკა და საწვრთნელი მოედანი. მოზარდები გაეცნენ წვევამდელთა თეორიული, სამწყობრო მეცადინეობის და პრაქტიკულ წვრთნების პროცესს (ბარიერების გადალახვა, კედელზე დაშვება, საბრძოლო ილეთები, ტირი). შს სამინისტროს წარმომადგენლებმა მოზარდების შეკითხვებს ამომწურავი პასუხები გასცეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საინფორმაციო-საგანმანათლებლო კამპანია, რომლის მიზანია მოზარდების ინფორმირებულობა სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის ფორმების და მოქალაქეთა კანონით გათვალისწინებული უფლებების შესახებ, არასრულწლოვანთა შორის დანაშაულის პრევენცია მართლწესრიგისა და უსაფრთხოების საკითხებზე მათი სამოქალაქო ცნობიერების განვითარების ხელშეწყობის გზით, 1 მაისიდან დაიწყო. კამპანიის ფარგლებში, საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროგრამა ხორციელდება როგორც დედაქალაქის, ისე რეგიონების საჯარო, მათ შორის, არაქართულენოვან სკოლებში.

• Pupils of Public School N60 visited Special Tasks Department of the MIA Special ...
Pupils of Public School N60 visited Special Tasks Department of the MIA Special and Emergency Measures Center
The Ministry of Internal Affairs in collaboration with the Ministry of Education and Science initiated and organized visit of the pupils of the Public School N60 to the base of I Division of the Special Tasks Department of the MIA Special and Emergency Measures Center within the framework of the informative-educational project “Maintenance of law and crime prevention program for public schools".
The representatives of the I Division of the Special Tasks Department exhibited the armored vehicles, various kind of weapons and equipment located at the base of the Division especially for the pupils and introduced them daily routine of the conscripts as well as showed them around their accommodation, classrooms, gymnasium, library and training area. The pupils were informed about the theoretical and practical aspects of trainings (breaking barriers, wall climbing, martial techniques, shooting range). The representatives of the Ministry provided comprehensive answers to the questions of the pupils.
Since 1st of May the Ministry of Internal Affairs has launched the informative-educational campaign aimed at informing pupils on forms of interaction with the law enforcement agencies and on civil rights set by the law, crime prevention among youth by promoting development of the public awareness in the field of law and security. Within the scope of the campaign, the informative-educational project is implemented at public schools of capital and regions as well as at ethnic minorities’ schools.