• შსს-ს საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრს დიპლომატიური კორპუსის და საე...
შსს-ს საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრს დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ეწვივნენ
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დაარსების დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიების ფარგლებში, სუფსაში, საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრს საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ეწვივნენ. სტუმრებს შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, დათო ნიკოლეიშვილმა უმასპინძლა.
შეხვედრაზე დათო ნიკოლეიშვილმა ცენტრის სტრატეგიულ მნიშვნელობაზე, საზღვაო უსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ გამოწვევებსა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა. საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრის წარმომადგენელმა სტუმრებს ცენტრის საქმიანობის შესახებ დეტალური პრეზენტაცია წარუდგინა და ცენტრის ინფრასტრუქტურა დაათვალიერებინა.
საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრი საზღვაო და სასაზღვრო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის უნიკალურ კონცეფციას წარმოადგენს. ცენტრი ამერიკის შეერთებული შტატების ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამის (EXBS) დაფინანსებით შეიქმნა. მასში 8 სახელმწიფო უწყებაა გაერთიანებული, რომელთა კოორდინაციასაც შს სამინისტრო ახდენს. ცენტრის მიზანია: საქართველოს საზღვაო სივრცეში არსებული საფრთხეების წინააღმდეგ ეფექტური ბრძოლა; ზღვაზე არალეგალური ქმედებების, საზღვაო ინციდენტებისა და საზღვაო სივრცის სამართლებრივი რეჟიმის კონტროლი; იმ დარღვევების პრევენცია, გამოვლენა და მათზე რეაგირება, რომლებიც საფრთხეს უქმნიან, როგორც საქართველოს, ასევე, მთელ რეგიონს; საზღვაო უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული ინფორმაციის გაცვლის ერთიანი სისტემის შექმნა; ერთიანი მართვის ცენტრში გაერთიანებული უწყებების მიერ ერთობლივი საზღვაო ოპერაციების, ასევე, კრიზისულ სიტუაციებში შეთანხმებულ მოქმედებათა დაგეგმვისა და განხორციელების უზრუნველყოფა.

• The representatives of the diplomatic corps and the international organizations ...
The representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia and the international organizations visited the Joint Maritime Operation Centre (JMOC) in Supsa as part of celebration the Coast Guard’s Day. The guests were hosted by the Head of the MIA Border Police.
At the meeting Dato Nikoleishvili has outlined the strategic importance of the Centre and touched upon the challenges in the maritime security and future plans. The representative of the JMOC introduced the guests with the infrastructure of the Centre and made the detailed presentation on its activates.
The Centre has been established with the financial support from the US Export Control and Border Security (EXBS) program. The Center unifies 8 State Agencies and is coordinated by the Ministry of Internal Affairs.
The main tasks of the center are: to fight against the threats in the maritime space of Georgia; To control the illicit acts and maritime incidents at the sea, as well as legal regime of the maritime space of Georgia; To detect, prevent and eliminate violations undermining the State and regional stability; To establish a joint system for information exchange regarding maritime security; The Centre improves the capability of the national agencies to plan and carry out joint maritime operations and coordinated activities when in crises.
The meeting has been organized with the support of the Ministry of Internal Affairs and aimed at introducing the representative of different national agencies with the activities, tasks and capacities of the Joint Operations Management Centre.