• შსს-ს საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრს აშშ-ის ელჩი ეწვია
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრს (JMOC) აშშ-ის ელჩი საქართველოში იან კელი დელეგაციასთან ერთად ეწვია. სტუმრებს შს მინისტრის მოადგილემ, შალვა ხუციშვილმა და შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელმა, ლევან ჭაბუკიანმა უმასპინძლეს.
ვიზიტის ფარგლებში, აშშ-ს ელჩმა და დელეგაციის წევრებმა საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრის ინფრასტრუქტურა დაათვალიერეს, მისი საქმიანობის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიიღეს და სამომავლო გეგმებს გაეცნენ.
შეხვედრაზე მხარეებმა შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოების საკითხებზე, ასევე, ერთობლივ ღონისძიებებსა და პროექტებზე ისაუბრეს.
საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრი, შსს–ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის ბაზაზე, აშშ-ს ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამის (EXBS) დაფინანსებით აშენდა. ცენტრი სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებას აერთიანებს, რომლებსაც კოორდინაციას შს სამინისტრო უწევს.
ცენტრის მიზანია საქართველოს საზღვაო სივრცეში არსებული საფრთხეების წინააღმდეგ ეფექტური ბრძოლა; ზღვაზე არალეგალური ქმედებების, საზღვაო ინციდენტებისა და საზღვაო სივრცის სამართლებრივი რეჟიმის კონტროლი; პრევენცია, გამოვლენა და რეაგირება დარღვევებზე, რომლებიც საფრთხეს უქმნის, როგორც საქართველოს, ისე მთელ რეგიონს; საზღვაო უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული ინფორმაციის გაცვლის ერთიანი სისტემის შექმნა; ერთიანი მართვის ცენტრის მონაწილე უწყებების მიერ ერთობლივი საზღვაო ოპერაციების, ასევე, კრიზისულ სიტუაციებში შეთანხმებულ მოქმედებათა დაგეგმვისა და განხორციელების უზრუნველყოფა.

• The US Ambassador visited the JMOC
The US Ambassador to Georgia Ian C. Kelly with the delegation visited the Joint Maritime Operation Center (JMOC) under the Ministry of Internal Affairs. The guests were hosted by the Deputy Minister of Internal Affairs, Shalva Khutsishvili and the Acting Head of the MIA Border Police Levan Tchabukiani.
Within the visit, the US Ambassador and the delegation members got acquainted with the structure, objectives and activity of the JMOC, as well as its future plans.
At the meeting the sides discussed the safety issues related to the Black Sea region, and touched upon the joint activities and projects.
The Joint Maritime Operations Center, as an effective Intra- and Inter-Agency means of cooperation, has been established under the MIA Border Police of Georgia with the financial support from the US EXBS Programme and equipped with the joint management, control, communications and maritime surveillance systems and corresponding infrastructure, with a main task to prevent and detect illicit acts and maritime incidents in the Maritime Space of Georgia and coordinate collaborative responses to those challenges in order to secure the Georgia’s maritime safety and regional stability.