შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის საგამოძიებო-ოპერატიული მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1973 წელს დაბადებული ხათუნა ბ. თაღლითობის და მოტყუებით ქონებრივი დაზიანების ბრალდებით თბილისში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ხათუნა ბ-ს მოქალაქემ გადასცა 16000 აშშ დოლარი ბრაზილიაში სამი პირის გამგზავრებისა და სასტუმროში განთავსების ორგანიზების უზრუნველსაყოფად. ბრალდებულმა ნაკისრი ვალდებულება არ შეასრულა და ბრაზილიაში აღნიშნული პირების სასტუმროში განთავსება არ უზრუნველყო, რის გამოც მოქალაქე იძულებული გახდა სასტუმროს ხარჯები თავისი სახსრებით დაეფარა.
გამოძიებამ ასევე დაადგინა, რომ ხათუნა ბ-მ ერთ-ერთ ტურისტულ კომპანიას შეუკვეთა და დააჯავშნინა ბრაზილიის მიმართულებით 12042 ლარის ღირებულების ავიაბილეთები და ელექტრონული ფოსტით გადაუგზავნა ერთ-ერთი ბანკის საგადახდო დავალება, რომლის მიხედვითაც, თითქოსდა მან კომპანიას ავიაბილეთების ღირებულება – 12042 ლარი ჩაურიცხა, თუმცა კომპანიისათვის თანხა არ გადაურიცხავს.
გამოძიება თაღლითობის და მოტყუებით ქონებრივი დაზიანების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით და 185-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით).

• The Border Police of Mia detained one individual for swindling
The officers of the Investigative-Operative Main Division of the Border Police of the MIA as a result of investigative activities detained Khatuna B. (Dob.: 1973) in Tbilisi on the fact of swindling and intentional damage of property through deception.
Investigation established that an individual gave to Khatuna B. 16000 USD for organization of travel and accommodation in Brazil of three persons. The defendant failed to fulfill her obligations and did not provide mentioned persons with hotel accommodation; consequently the above mentioned individuals had to cover hotel costs himself/herself.
The investigation also revealed that Khatuna B. booked and made reservation for the air tickets for 12042 GEL via one of the travel companies and sent the bank payment order by e-mail; according to the order the fare in the amount of 12042 GEL was transferred to the company, though no money was transferred to the account of the company.
Investigation is in progress on the fact of swindling and intentional damage of property through deception (sub clause “b” of the III part of the article 180 and sub clause “b” of the III part of the article 185, the Criminal Code of Georgia).