• შსს-ს სასაზღვრო პოლიციამ 2014 -2016 წლებში განხორციელებული პროექტების ანგარიში წ...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა ზურაბ გამეზარდაშვილმა შსს-ს სასაზღვრო პოლიციაში 2014-2016 წლების განმავლობაში განხორციელებული, მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტების შესახებ ანგარიში წარადგინა.
როგორც პრეზენტაციაზე აღინიშნა, შსს-ს სასაზღვრო პოლიციამ ბოლო 2 წლის განმავლობაში 10 ახალი სასაზღვრო სექტორი ააშენა. წლის ბოლომდე, აშშ-სა და ევროკავშირის დახმარებით, დაგეგმილია კიდევ 7 ახალი სასაზღვრო სექტორის გახსნა.
აშშ-ს თავდაცვის საფრთხეების შემცირების სააგენტოს (DTRA) მხარდაჭერით, დაიწყო შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სასაზღვრო სექტორების -„კასუმლოსა“ და „ქედის“ მშენებლობა. ასევე, დაგეგმილია საქართველო-სომხეთის სახელმწიფო საზღვრის კოშკურებით, ღამის ხედვისა და სითბური კამერებით აღჭურვა, სპეცავტოტექნიკისა და ავტოსატრანსპორტო საშუალებებით უზრუნველყოფა.
სანაპირო დაცვის შესაძლებლობებისა და ქვეყნის საზღვაო უსაფრთხოების გაძლიერების მიზნით, აშშ-ს მხარდაჭერით, ბათუმში თანამედროვე სტანდარტების სტრატეგიული ობიექტი – ახალი ნავმისადგომი გაიხსნა.
2016 წელს საფუძველი ჩაეყარა შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის კინოლოგიური ცენტრის მშენებლობას, რომელიც თანამედროვე სტანდარტების ვოლიერებით, სანაშენე ბოქსებითა და საოპერაციოებით აღიჭურვება.
აშშ-ს ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამის დაფინანსებით, შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის ბაზაზე, სადგურ „სუფსას“ ტერიტორიაზე, აშენდა ერთიანი მართვის ცენტრი, რომლის მიზანია საქართველოს საზღვაო სივრცეში არსებული საფრთხეების წინააღმდეგ ეფექტური ბრძოლა.
განახლდა შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის ავტოპარკი: მესაზღვრეებს გადაეცათ მაღალი გამავლობის 20 ავტომანქანა, 6 თოვლმავალი, 4 ტრაქტორი და 43 კვადროციკლი.
რამდენიმე დღის წინ ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობამ შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტს ორი 110 ფუტიანი Island-ის კლასის საპატრულო ხომალდი საჩუქრად გადასცა.
განხორციელებული პროექტების პრეზენტაციასთან ერთად, ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის ტექნიკა და ინვენტარი: ავტომობილები, კვადროციკლები, ტრაქტორები, თოვლმავლები, ღამე ხედვის ხელსაწყოები, თერმული ხედვის კამერები, პერსონალური რადიაციული დეტექტორები, რადიაციის იდენტიფიკატორები, რადიოკავშირის საშუალებები, ბინოკლები და სხვა აღჭურვილობა.

• MIA Border Police of Georgia made an official report about the implemented proje...
The Deputy Minister of Internal Affairs, Head of MIA Border Police of Georgia, Major-General Zurab Gamezardashvili made an official report about the implemented, ongoing and upcoming projects of the Border Agency in 2014-2016.
As it was noted at the presentation the Border Police had constructed 10 new border sectors in past 2 years, and with the financial assistance provided by the United States and European Union 7 more are to be built before the end of the year.
The Border Sectors “Kasumlo” and “Keda” are being constructed with the support of the U.S. Defense Threat Reduction Agency (DTRA). The Georgian-Armenian segment of the State Border will be equipped with observation, surveillance and monitoring technical means, night vision and thermal cameras. Border sectors will be provided with watch towers and transportation means.
Financed by the United States Government, the Coast Guard Batumi Boat Basin has been constructed with a focus on enhancing coast guard capacities and maritime safety of the country
Construction of an administration building of the K-9 Service of the MIA Border Police of Georgia has been initiated. The modernized K9 service will be provided with new cages and operation rooms.
Joint Maritime Operations Center has been established under the Coast Guard Department of the MIA Border Police of Georgia with an aim to improve the capability of the national agencies to secure the Georgia’s maritime safety.
20 off-road vehicles, 6 snowmobiles, 4 tractors, and 43 all-terrain vehicles (ATVs) have been handed over to the Border Police of Georgia.
A few days ago the U.S. Coast Guard handed over two Island Class 110 ft Patrol Boats to the Coast Guard Department of the MIA Border Police of Georgia.
At the presentation the guest were able to view cars, ATVs, tractors, snowmobiles, night-vision and thermal cameras, personal radiation detectors, radio-communication means, binoculars and other equipment of the MIA Border Police of Georgia.