• შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის საზღვაო პორტებში მომსახურე თანამშრომლებს ...
შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის საზღვაო პორტებში მომსახურე თანამშრომლებს ინტერპოლის ბაზასთან დასაკავშირებელი მოწყობილობა (MIND) საჩუქრად გადაეცათ
ინტერპოლის გენერალურმა სამდივნომ შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებს, რომლებიც საქართველოს საზღვაო პორტებში მსახურობენ, საჩუქრად გადასცა მოწყობილობა (MIND), სადაც განთავსებულია ინტერპოლის ხელთ არსებული მოპარული/დაკარგული სამგზავრო დოკუმენტების მონაცემთა სრული ბაზა (SLTD). აღნიშნული მოწყობილობა საშუალებას იძლევა მონაცემები ინტერნეტთან წვდომის გარეშე გადამოწმდეს.
შსს-ს თანამშრომლები საქართველოს საზღვაო პორტებში პიროვნებების შემოწმებას უშუალოდ გემზე ახორციელებენ. აქამდე ინტერნეტისა და შესაბამისი ინფრასტრუქტურის გარეშე ინტერპოლის მონაცემთა ბაზასთან (SLTD) პირდაპირი კავშირის დამყარება ვერ ხერხდებოდა. აღნიშნული პრობლემის გადაწყვეტის მიზნით, საქართველოს ინტერპოლის ეროვნულმა ცენტრალურმა ბიურომ შუამდგომლობით მიმართა ინტერპოლის გენერალურ სამდივნოს და დღეიდან ინტერპოლის საერთო ბაზასთან წვდომა აღნიშნული მოწყობილობის საშუალებით ინტერნეტის გარეშე მოხერხდება.
ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს პროექტი "FIND" საქართველოს ინტერპოლის მიერ, მიმდინარე წლის სექტემბერში, წარმატებით განხორციელდა. პროექტის ფარგლებში, საქართველოს ყველა სასაზღვრო გამშვებ პუნქტში ინტერპოლის მოპარული/დაკარგული სამგზავრო დოკუმენტების მონაცემთა ბაზის ინტეგრაცია (SLTD) განხორციელდა.
აღნიშნული ბაზა 40 მილიონზე მეტ ჩანაწერს შეიცავს, რომელიც ინტერპოლის წევრი ქვეყნების მიერ ახლდება. ბაზა ეფექტურ საშუალებას წარმოადგენს დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის საქმეში, რადგან მოპარული ან დაკარგული დოკუმენტები ხშირად გამოიყენება ორგანიზებულ-დანაშაულებრივი და ტერორისტული ჯგუფების მიერ.

• Employees of Patrol Police Department, who serve at ports of Georgia were grante...
Employees of Patrol Police Department, who serve at ports of Georgia were granted special equipment for having access to internet
General Secretariat of Interpol granted equipment (MIND) to the employees of Patrol Police Department, who serve at ports of Georgia. Equipment includes Stolen and Lost Travel Documents database (SLTD) enabling to conduct inspection without the access to internet.
MIA employees, who fulfill their duties at ports, conduct inspection directly on vessels. Without internet and relevant infrastructure direct contact to (SLTD) database of Interpol was unavailable in past. In order to solve the mentioned problem, Georgian National Central Bureau of Interpol addressed with the request to General Secretariat of Interpol and thus, beginning from today, the access to the mentioned database has become available without internet by means of the received equipment.
Project of General Secretariat of Interpol “FIND” was successfully implemented by the Georgian bureau in September of the current year. Within the frames of the project SLTD database was integrated at all border checkpoints of Georgia.
The mentioned database contains more than 40 million notes. The mentioned base is being updated by Interpol member states on the regular basis and serves as effective mechanism against the fight with crime, especially taking into consideration the fact that lost travel documents are often applied by crime syndicates and terrorist groups.