• შსს-ს საპატრულო პოლიციამ ბათუმში ქბრბ საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის საწვრთნელი ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტმა, შვედეთის რადიაციული უსაფრთხოების უწყებასთან და გაერთიანებული სამეფოს ენერგეტიკისა და კლიმატური ცვლილების დეპარტამენტთან თანამშრომლობით, ბათუმში, ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის 3 დღიანი საწვრთნელი ვარჯიში ჩაატარა.
საწვრთნელი ვარჯიშები სარფის საკონტროლო–გამტარ პუნქტში, ბათუმის პორტში, ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტსა და ქალაქის ერთ-ერთ ქუჩაზე გაიმართა.
სწავლების მიზანი იყო საქართველოს სასაზღვრო გამტარ პუნქტებში ბირთვული და რადიაციული ნივთიერებების აღმოჩენა, საფრთხეზე დროული რეაგირება და შესაბამისი დანაყოფების სტანდარტული სამოქმედო პროცედურების (SOP) ზუსტი დაცვა.
საწვრთნელ ვარჯიშში შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტი, შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტო, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტო, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სპეციალური ოპერაციების და ოპერატიულ-ტექნიკური დეპარტამენტები მონაწილეობდნენ.
ღონისძიებას შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორი გოგა რაზმაძე, შვედეთის რადიაციული უსაფრთხოების უწყების საერთაშორისო პროექტების მენეჯერი ვივიანა სანდბერგი, აშშ-ს ენერგეტიკის დეპარტამენტის წარმომადგენლები და ევროპის სხვადასხვა ქვეყნის სამართალდამცველები ესწრებოდნენ.

• Patrol Police Department conducted Exercise on CBRN risks in Batumi
Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs, along with Swedish Radiation Protection Authority and United Kingdom’s Department of Energy and Climate Change, conducted three-day exercise on CBRN risks in Batumi.
The exercise was held in Sarpi border crossing point, Batumi port, Batumi International Airport and one of the streets of the town.
The exercise was aimed at detection of CBRN risks at border crossing points of the country, duly response and accurate maintenance of standard operating procedures (SOP).
In the exercise the following MIA departments and agencies were involved: Patrol Police Department, Emergency Situations Management Agency, CBRN Agency of the Ministry of Environment and Natural Resources Protection, Special Operations and Operative-Technical Departments of State Security Service.
The event was attended by director of Patrol Police Department Goga Razmadze, international projects manager at Swedish Radiation Protection Authority Vivian Sandberg, representatives from Energy Department of the U.S. and law enforcers from various European states.