შსს-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროექტის „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებისთვის“ ფარგლებში თბილისის N60 საჯარო სკოლაში შეხვედრა ჩატარდა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივითა და ორგანიზებით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროექტის „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებისთვის“ ფარგლებში, თბილისის N60 საჯარო სკოლაში უფროსკლასელებთან შეხვედრა ჩატარდა.
შეხვედრას ესწრებოდნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს უფროსი მამუკა ჭელიძე, კიბერდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს ტექნოლოგიების, კვლევის და დანერგვის განყოფილების უფროსი ივანე კაციტაძე და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე ეკა კენჭაძე. შეხვედრის მიზანი იყო მართლწესრიგისა და უსაფრთხოების საკითხებზე მოზარდების სამოქალაქო ცნობიერების განვითარების ხელშეწყობის გზით არასრულწლოვანთა შორის დანაშაულის პრევენცია.
შსს-ს წარმომადგენლები მოსწავლეებს ესაუბრნენ ორგანიზებული დანაშაულის ფორმებზე, როგორიცაა: ქურდული სამყაროს წევრობა, ტრეფიკინგი, კიბერდანაშაული და მისი პრევენცია. შეხვედრაზე მოზარდებმა მონაწილეობა მიიღეს როლურ თამაშში, რომლის თემა იყო დანაშაულის გამოძიება. შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში გაგრძელდა. შსს-ს წარმომადგენლებმა მოზარდების შეკითხვებს ამომწურავად უპასუხეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მიმდინარე წლის 1 მაისიდან დაიწყო საინფორმაციო-საგანმანათლებლო კამპანია, რომლის მიზანია საზოგადოების ინფორმირებულობა სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის ფორმების და კანონით გათვალისწინებული, მოქალაქეების უფლების შესახებ, არასრულწლოვანთა შორის დანაშაულის პრევენცია, მართლწესრიგისა და უსაფრთხოების საკითხებზე მათი სამოქალაქო ცნობიერების განვითარების ხელშეწყობის გზით.
კამპანიის ფარგლებში, საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროგრამა „მართლწესრიგის უზრუნველყოფისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამა საჯარო სკოლებისთვის“ განხორციელდება როგორც დედაქალაქის, ისე რეგიონების საჯარო სკოლებში, მათ შორის, არაქართულენოვან სკოლებში. უფროსკლასელთათვის ექსკურსიები მოეწყობა შს სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფში, კერძოდ, მომსახურების სააგენტოში, საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოში, სასაზღვრო პოლიციაში, გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრ „112“-ში, საექსპერტო-კრიმინალისტიკურ მთავარ სამმართველოში, სპეციალური და საგანგებო ღონისძიებების ცენტრში, შსს-ს აკადემიაში. სკოლებში შეხვედრებს გამართავენ ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლები. შეხვედრების თემა იქნება საგზაო უსაფრთხოების საკითხები და ორგანიზებული დანაშაულის ფორმები.

• WITHIN THE FRAMES OF INFORMATIVE-EDUCATIONAL PROJECT-“MAINTENANCE OF LAW AND CRI...
WITHIN THE FRAMES OF INFORMATIVE-EDUCATIONAL PROJECT-“MAINTENANCE OF LAW AND CRIME PREVENTION PROGRAM FOR PUBLIC SCHOOLS” THE MEETING WAS HELD AT N60 PUBLIC SCHOOL OF TBILISI
Under the initiative and organization of the Ministry of Internal Affairs along with Ministry of Education and Science the meeting was held at N60 public school within the frames of informative-educational project-“Maintenance of law and crime prevention program for public schools".
The meeting was attended by the head of the division for the fight against organized crime of the Central Criminal Police Department Mamuka Tchelide, head of the unit of technologies, research and implementation under the division for the fight with cybercrime Ivane Katsitadze and head of the Administration of the Ministry of Education and Science Eka kentchadze. The meeting was aimed at crime prevention among teenagers through promoting development of the public awareness in the field of law and security.
MIA representatives discussed forms of the organized crime: membership of the thieves’ world, trafficking, cybercrime and prevention methods. At the meeting pupils participated in the role dedicated to the topic of crime investigation. The meeting continued in Q&A format during which MIA representatives provided comprehensive answers to the pupils’ questions.
Beginning from May1, Ministry of Internal Affairs launches informative-educational campaign, aimed at informing public on forms of relations with law enforcement agencies and on citizens’ rights provided by the law, crime prevention among youth by promoting development of the public awareness in the field of law and security.
Within the frames of the campaign “Maintenance of law and crime prevention program for public schools" will be implemented at schools of the capital and regions, including ethnic minority schools. For the pupils of senior classes tours will be arranged to various MIA units, in particular: Service Agency, Emergency Situations Management Agency, Border Police, Emergency Response Center “112”, Expert-Forensic Main Division, Special and Emergency Measures Center and MIA Academy. Meetings at schools will be held by employees of the Central Criminal Police and Patrol Police Departments. Meeting will be dedicated to the traffic safety and forms of the organized crime.