• შსს-ს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის საინფორმაციო ცენტრის კვლევა „საქ...
შსს-ს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის საინფორმაციო ცენტრის კვლევა „საქართველოს ავტოპარკი 2016“
შსს-ს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის საინფორმაციო ცენტრმა საქართველოში რეგისტრირებული, ასევე, იმპორტირებული და რეექსპორტირებული ავტოსატრანსპორტო საშუალებების შესახებ კვლევა ჩაატარა. კვლევისას გათვალისწინებული იყო: დინამიკა ავტოსატრანსპორტო საშუალებების კონკრეტული მახასიათებლებით; ავტოპარკის განახლებისა და გაახალგაზრდავების ტენდენციები; ავტოსატრანსპორტო საშუალებების განაწილება რეგიონების მიხედვით, ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს შორის, ასევე, ფიზიკურ პირთა სქესის და ასაკის მიხედვით.
კვლევის თანახმად, საქართველოში ავტოპარკი ყოველწლიურად იზრდება. 2016 წელს ზრდის მაჩვენებელმა 8% შეადგინა, ხოლო 2014 წელთან შედარებით, ქვეყანაში ავტომობილების რაოდენობა 16,8%-ით გაიზარდა.
ავტოპარკის 81,6%-ს მსუბუქი (მაღალი გამავლობის ჩათვლით) ავტომანქანები შეადგენს.
ავტოპარკის დიდი ნაწილი 10 წელზე ძველია, თუმცა იზრდება 4-6 წლიანი ავტოსატრანსპორტო საშუალებების რაოდენობა.
მსუბუქი ავტომანქანების უმრავლესობა (45%) სედანის ტიპისაა, თუმცა 2016 წელს უფრო მეტი მოთხოვნა იყო „ჰეჩბეკი“ ძარის ტიპის მქონე ავტომანქანებზე.
თითოეულ ავტოსატრანსპორტო საშუალებაზე მოქალაქეთა ხვედრითი წილი რეგიონების მიხედვით 3-დან 4-მდე მერყეობს.
2016 წლის განმავლობაში ავტომანქანების იმპორტის მოცულობა 4,7%-ით გაიზარდა. იმპორტირებული ავტომანქანების 18% დიზელის ძრავიანია, 0,8% - აირზე მომუშავე, ხოლო ჰიბრიდების იმპორტმა 4-ჯერ მოიმატა. 2016 წელს იმპორტირებულია 34 ელექტრომობილი.

• nformation Center of Information-Analytical Department conducted research on the...
nformation Center of Information-Analytical Department conducted research on the import of vehicles 2016
Information Center of Information-Analytical Department of the Ministry of Internal Affairs has conducted research on imported and re-exported transport means. In the process of research dynamics with particular transport characteristics, tendencies of renewing the fleet, distribution of motor vehicles by regions legal entities and individuals according to their sex.
According to the research, car fleet in Georgian increases each year. In 2016 the index of growth reached 8%, while in comparison to 2014 the amount of the car fleet in Georgia increased by 16,8%.
The 81,6% of the car fleet in Georgia is comprised of off-road vehicles.
Most part of the fleet is older than 10 years, however the number of 4-6 year old vehicles is rising.
Majority of the vehicles is a sedan type, although in 2016 the demand on “hatchback” type vehicles has risen.
The share of the vehicles on each of the vehicles varies from 3 to 4 reliant on regions.
In 2016 the amount of the imported vehicles has increased by 4,7%. 18% of the imported vehicles have diesel engines, 0,8% operate on gas, while the import of the hybrid cars has increased four times. In 2016 34 electro mobiles were imported in Georgia.