• შსს-ს საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების პროგრამის პირველი შედეგები
შინაგან საქმეთა სამინისტრო, საქართველოს საავტომობილო გზებზე ავტოსაგზაო შემთხვევების შემცირებისა და პრევენციის მიზნით, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების მრავალკომპონენტიან, გრძელვადიან პროგრამას აგრძელებს, რომელიც ტექნოლოგიურ რეფორმას, საკანონმდებლო ცვლილებებსა და სოციალურ კამპანიას მოიცავს.
პროგრამის ფარგლებში, 2017 წლის 1 ივლისიდან ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შევიდა ცვლილებები, ამოქმედდა ე.წ. ქულათა სისტემა და უკონტაქტო პატრულირება. მიმდინარე წლის 1 ნოემბრიდან კი ფუნქციონირება დაიწყო ე.წ. ჭკვიანმა კამერებმა და ძალაში შევიდა ვიდეოჯარიმების აღსრულების ახალი წესი.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, ავტოსაგზაო შემთხვევების რაოდენობის, მათ შორის, ავტოავარიების შედეგად გარდაცვლილებისა და დაშავებულების სტატისტიკური მონაცემების ანალიზი ჩაატარა. ანალიზის შედეგად, 2017 წლის ათი თვის მონაცემებით, გასული წლის იგივე პერიოდთან შედარებით, ავტოსაგზაო შემთხვევები 14 %-ით, გარდაცვლილი ადამიანების რაოდენობა 7 %-მდე, ხოლო დაშავებულების - 12 %-მდეა შემცირებული.
შსს-ს მონაცემებით, ავტოსაგზაო შემთხვევების მაჩვენებლების კლება ბოლო 10 წლის განმავლობაში პირველად დაფიქსირდა.

• Decrease in the number of car accidents observed for the first time in ten years...
The Ministry of Internal Affairs continues long-term program of road traffic safety for the reduction and prevention of traffic accidents on country’s roads, which includes technological reform, legislative amendments and social campaigns.
Within the frames of the program, amendments were made to Administrative Violations Code on July 1, 2017 according to which scoring system and remote patrolling was launched.
Ministry of Internal Affairs has analyzed the number of car accidents including the number of people killed and injured as a result. According to the survey, based on results of the last ten months of the current year, the number of car accidents reduced by 14%, while the number of deaths decreased by 7% and number of injured was reduced by 12% in comparison to the same period of the last year.
According the data of the Ministry of Internal Affairs the ratio of the car accidents has decreased for the first time in ten-year period.