• შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს მაშველებმა გერმანელ ტურისტებს დახმ...
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს მაშველებმა გერმანელ ტურისტებს დახმარება დროულად აღმოუჩინეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს მაშველებმა მესტიის რაიონში, უშბაზე მყოფ გერმანელ ტურისტებს დახმარება აღმოუჩინეს.
შსს-ს გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრ „112“-ში შევიდა შეტყობინება იმის შესახებ, რომ მესტიის რაიონში, მწვერვალ უშბის მიმართულებით მიმავალ გერმანელ ტურისტებს მაშველების დახმარება ესაჭიროებოდათ. ერთ-ერთ მათგანს ფეხი ჰქონდა დაზიანებული და ძლიერი ტკივილების გამო გადაადგილებას ვერ ახერხებდა.
დაკარგული და დაშავებული ტურისტების ჩამოსაყვანად შემთხვევის ადგილზე დაუყოვნებლივ გაემართა შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს განსაკუთრებულ საგანგებო სიტუაციებზე რეაგირების სამმართველოს მესტიის მეორე სამთო-სამაშველო ქვეგანყოფილების 7 კაციანი და სასაზღვრო პოლიციის 6 კაციანი ჯგუფი.
ნაპრალში ჩავარდნილ ტურისტს გადაადგილება არ შეეძლო, მაშველებმა იგი დაახლოებით 10 კმ. ფეხით სავალ გზაზე ხელით ატარეს და სოფ. ბეჩომდე უვნებლად ჩამოიყვანეს. ერთობლივად ჩატარებული წარმატებული სამაშველო ღონისძიების შედეგად, შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს მაშველებმა და სასაზღვრო პოლიციის მესაზღვრეებმა, გერმანელი ტურისტები მესტიაში ჩამოიყვანეს, საიდანაც დაშავებული ტურისტი სასწრაფო-სამედიცინო ბრიგადის მიერ მესტიის საავადმყოფოში გადაიყვანეს.

• Rescuers of Emergency Situations Management Agency of MIA Gave Timely Help to Ge...
The rescuers of Emergency Situations Management Agency of MIA timely offered help to German tourists in Ushba, Mestia Region.
The Emergency Response Center "112" of MIA received call on the fact that German tourists moving in the direction of Ushba peak required the help of rescuers. The leg of one of the tourists was injured and due to sharp pain he could not continue his way.
The group consisting of 6 individuals from border police and 7 individuals from Second Mountain-Rescue 7th Subunit of the Division for Response to Special Emergency Situations of the Emergency Situations Management Department of the MIA was immediately sent to the scene in order to bring injured and missing tourists.
The tourist fall in a cleft could not move, the rescuers were carrying him in hands for about 10 km and managed to bring him safely to the village Becho. As a result of joint successful rescue operation the rescuers of the Emergency Situations Management Agency and frontiers of the Border Police brought German tourists to Mestia. The injured tourist by an ambulance was transferred to the local hospital.