• შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტომ ქედის მუნიციპალიტეტში მოხალისე-მაშ...
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტომ ქედის მუნიციპალიტეტში მოხალისე-მაშველთა ჯგუფები მოამზადა
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს აჭარის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა ქედის მუნიციპალიტეტში ასოციაცია შავი ზღვის ეკო აკადემიასა და საერთაშორისო ორგანიზაცია „ოქსფამთან“ პარტნიორობით, მოხალისე-მაშველეთა ჯგუფების თეორიული და პრაქტიკული სწავლება განახორციელეს. აღნიშნული ღონისძიება პროექტის - „თემების მდგრადობის ხელშეწყობა სამხრეთ კავკასიაში“ ფარგლებში დაიგეგმა და ევროკომისიის დაფინანსებით განხორციელდა.
სწავლების მიზანია, საგანგებო სიტუაციებზე რეაგირების მოხალისე-მაშველეთა ჯგუფების შექმნა, მათი მხარდაჭერა, პრევენციული ღონისძიებების დაგეგმვის პროცესში აქტიური ჩართულობა, რისკების სწორად შეფასება და საგანგებო სიტუაციების დროს პირველადი რეაგირების უნარ-ჩვევების განვითარება. აღნიშნული აქტივობა დაეხმარება ადგილობრივ მოსახლეობას გაიუმჯობესონ ორგანიზაციული და ტექნიკური უნარები, რათა დაიცვან საცხოვრებელი გარემო ბუნებრივი კატასროფებისაგან.
ღონისძიების ფარგლებში მოხალისე-მაშველებმა ისწავლეს რთულ რელიეფურ პირობებში გადაადგილება და დაზარალებულისთვის პირველადი სამედიცინო დახმარების აღმოჩენა. მსგავსი ღონისძიებების ჩატარება დაგეგმილია აჭარის 3 მუნიციპალიტეტში - ქედა, ხულო, შუახევი. სწავლებებს არ ექნება ერთჯერადი ხასიათი და ურთიერთთანამშრომლობა მომავალშიც გაგრძელდება.

Emergency Situations Management Agency held theoretical and practical training for volunteer rescuers
Employees of Ajara Regional Division of Emergency Situations Management Agency in partnership with Black Sea Eco Academy and “Oxsfam” international organization held theoretical and practical training in Keda municipality for volunteer rescuers. The mentioned activity was held within the frames of “Sustainability Promotion of Communities in South Caucasus” project which is funded by European Commission.
The training is aimed at formation of groups which will be comprised of volunteers to make response on emergency situations, their support and active involvement in preventive measures planning process, proper risk assessment and development of special skills necessary for making due response during emergency situations. The mentioned activity will help locals to improve organizational and technical skills in order to protect their natural habitats during catastrophes.
Within the frames of the event volunteer rescuers learned how to move in difficult terrain conditions and render first aid to the victims. It is planned to hold similar training in three municipalities of Ajara region namely in: Keda, Khulo and Shuakhevi. Trainings will be held on the regular basis and cooperation will continue in the future.