შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის დირექტორმა ზვიად ქაწაშვილმა და „ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნული ცენტრი“-ს უფროსმა ნუგზარ კევლიშვილმა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი. ხელმოწერის ცერემონია შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის სამაშველო მომზადებისა და რეაგირების სამმართველოს სამაშველო ბაზაზე ჩატარდა. მემორანდუმის გაფორმებას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ვახტანგ გომელაური და სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე ზურაბ აზმაიფარაშვილი დაესწრნენ.
მემორანდუმი მიზნად ისახავს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტსა და საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს სსიპ „ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნულ ცენტრს“ შორის თანამშრომლობის ჩარჩოების განსაზღვრას პროექტ „ნორჩ მაშველთა კლუბი“-ს ფარგლებში. „ნორჩ მაშველთა კლუბი“ სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს სსიპ „ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნული ცენტრი“-ს ბაზაზე შეიქმნა და კლუბის წევრებმა შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის სამაშველო მომზადებისა და რეაგირების სამმართველოს სამაშველო ბაზაზე წარმატებით გაიარეს წვრთნები და გადამზადების კურსი.
„ნორჩ მაშველთა კლუბი“-ს წევრებმა სტუმრებს საჩვენებელი წვრთნები და კულტურული პროგრამა წარუდგინეს, რომლითაც ისინი აზერბაიჯანსა და ბელარუსში დაგეგმილ ბავშვთა და ახალგაზრდულ საერთაშორისო შეჯიბრზე წარსდგებიან. საქართველოს წარმომადგენლები „ნორჩ მაშველთა“ საერთაშორისო შეჯიბრში პირველად მიიღებენ მონაწილეობას.

Director of MIA Emergency Situations Management Department Zviad Katsashvili and head of “Children and Youth National Center” Nugzar kevlishvili have signed memorandum on co-operation. The ceremony was held at Rescue Training and Response Base of the mentioned Department. The signing ceremony was held in the attendance of Deputy Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri and first Deputy Minister of Sport and Youth Affairs Zurab Azmaiparashvili.
Memorandum is aimed at defining frames of co-operation within the frames of “Young Rescuers’ Club” between MIA Emergency Situations Management Department and “Children and Youth National Center” of the Ministry of Sport and Youth Affairs. “Young Rescuers’ Club” was founded on the basis of “Children and Youth National Center” of the Ministry of Sport and Youth Affairs and were trained at Rescue Training and Response Base of MIA Emergency Situations Management Department.
Members of “Young Rescuers’ Club” held demonstrative training for the invited guests and presented cultural program. They will present the mentioned program at international contests scheduled to be held in Azerbaijan and Belarus. Representatives of Georgia will participate in “Young Rescuers” contest for the first time this year.