შსს-ს აკადემიაში დანაშაულის ადგილის გამოძიების თემაზე ტრენინგი ჩატარდა. 5 დღიან სწავლებაში შსს-ს საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის თბილისის და რეგიონული დანაყოფების 20 ექსპერტ-კრიმინალისტი მონაწილეობდა. ტრენინგი აშშ-ს სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობების საერთაშორისო ბიუროს (INL) ოფისის ორგანიზებით, ჯორჯიის შტატის გამოძიების ბიუროს (GBI) ექსპერტებმა ჩაატარეს.
სწავლება თემაზე "შემთხვევის ადგილის გამოძიება" პრაქტიკულ და თეორიულ მეცადინეობებს მოიცავდა. ტრენინგის მიზანი იყო მსმენელებისთვის დანაშაულის ადგილის დათვალიერების სხვადასხვა მეთოდის გაცნობა: დოკუმენტირება, ჩანაწერების წარმოება, ნახაზის აგება, ფოტოგადაღება და სხვა.
სწავლების დასრულების შემდეგ მონაწილეებს შესაბამისი სერტიფიკატები გადაეცათ. შსს-ს თანამშრომლებისთვის მსგავსი ტიპის ტრენინგებისა და გადამზადების კურსების ჩატარება მომავალშიც იგეგმება.

• American Experts Held Training for the Employees of the Expert-Criminalistics De...
Training on the issues of investigation of crime scene was held at the Academy of the MIA. 5-day training was attended by 20 expert-criminalists from Tbilisi and regional divisions of the Expert-Criminalistics Department of the MIA. Training was held by the experts of the Bureau of Investigation of the state of Georgia (GBI) and organized by the USA Office of the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL).
Training on the “Investigation of Crime Scene” covered the practical and theoretical exercises; it aimed at familiarization the attendees with different methods of a crime scene inspection: documenting, recording, drawing, photographing etc.
The participants were awarded with the certificates after completion the training. Similar training and retraining courses are scheduled to be held for the employees of the MIA in future.