• შსს-ს ოპერატიული დანაყოფები სამომსახურეო ძაღლებთან ერთად სარფის სასაზღვრო გამშ...
შსს-ს ოპერატიული დანაყოფები სამომსახურეო ძაღლებთან ერთად სარფის სასაზღვრო გამშვებ პუნქტში ნარკოტიკების აღმოჩენაზე იმუშავებენ
შსს-ს ოპერატიული დანაყოფი, აშშ-ს სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობების საერთაშორისო ბიუროს (INL) მიერ დაფინანსებული კინოლოგიური პროექტის (K9) ფარგლებში, სარფის სასაზღვრო გამტარ პუნქტში ნარკოტიკების აღმოჩენის საკითხებზე სამომსახურეო ძაღლებთან ერთად იმუშავებს.
კინოლოგიური პროექტის მიზანია ნარკოტიკების წინააღმდეგ ბრძოლა, რაც საქართველოს შსს-ს განვითარების მოკლევადიანი სტრატეგიის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ საკითხს წარმოადენს. პროექტის ფარგლებში, შინაგან საქმეთა და ფინანსთა სამინისტროების წარმომადგენლებისგან შეიქმნა ოპერატიული დანაყოფი, რომელიც თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში ნარკოტიკული საშუალებების აღმოჩენის საკითხებზე სამომსახურეო ძაღლებთან ერთად მუშაობს. ორივე უწყებისთვის შეძენილია 5 სამომსახურეო ძაღლი. ოპერატიული დანაყოფის წევრებმა, აღნიშნულ სამომსახურეო ძაღლებთან ერთად, ამერიკის შეერთებულ შტატებში წარმატებით გაიარეს რვა კვირიანი მომზადების კურსი, ასევე გაეცნენ თურქეთის რესპუბლიკაში არსებულ სისტემას.
ამ ეტაპზე სამომსახურეო ძაღლები, დანაყოფის წევრებთან ერთად, ყოველდღიურად გადიან მომზადებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს კინოლოგიური სამსახურის ბაზაზე და თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში.
ოპერატიული დანაყოფი ნარკოტიკების აღმოჩენის საკითხებზე პერიოდულად სხვადასხვა გამტარ პუნქტში იმუშავებს.

• Operative units of Mia will operated for revealing illegal circulation of drugs...
Operative units of Mia will operated for revealing illegal circulation of drugs with serivce dogs at Sarfi border checkpoint
Within the frames of cynological project (K9) funded by Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) of the US State Department, operative unit of Mia will operated for revealing illegal circulation of drugs with serivce dogs at Sarfi border checkpoint .
Purpose of the project is the fight against drugs, which is among one of the priorities of MIA short term Strategy. K9 project is being implemented since 2013 with the support of Bureau of International Narcotics and Law Enforcement. Within the frames of the project special unit was founded, comprised of employees from the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Finances. The unit will work at the airport with specially trained dogs for drugs detection. 5 service dogs have been purchased for the both agencies. Members of the special unit along with service dogs have undergone special training course in the United States which lasted for 8 weeks. They were also familiarized with similar unit’s functions in Turkey.
At this stage unit officers and service dogs are trained at K9 base of the Ministry of Internal Affairs on the regular basis as well as at Tbilisi International Airport.