• შსს-ს მომსახურების სააგენტოში TUV Rheinland Group-ის დელეგაცია სამუშაო ვიზიტით ი...
შსს-ს მომსახურების სააგენტომ ტექნიკური უსაფრთხოებისა და სერთიფიცირების სფეროში საერთაშორისო კომპანია TUV Rheinland Group-ის დელეგაციას უმასპინძლა და შემაჯამებელი შეხვედრა გამართა. მხარეებმა მოლაპარაკების შედეგები საზოგადოებას გააცნეს. როგორც მომსახურების სააგენტოს დირექტორმა ოთარ დანელიამ განაცხადა, ავტომობილების ტექნიკური დათვალიერების ფასი არ შეიცვლება და მსუბუქი ავტომობილებისთვის 48 ლარს არ აღემატება. კომპანია საქართველოში ავტოსატრანსპორტო საშუალებების გზისთვის ვარგისობის სავალდებულო, პერიოდულ ტესტირებას განახორციელებს. საერთაშორისო კომპანია TUV Rheinland Group-ის დელეგაციის წევრებმა ქართულ მხარესთან ავტოსატრანსპორტო საშუალებათა გზისთვის ვარგისობაზე პერიოდული ტესტირების სისტემის შემოღების მოსალოდნელ და სასურველ შედეგებსა და ასევე, სამომავლო ნაბიჯებზე იმსჯელეს.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს და შეთანხმდნენ პერიოდული ტესტირების შემოღების ძირითად პრინციპებზე. მათ იმ მოთხოვნებზეც ისაუბრეს, რომლებიც აღნიშნული მომსახურების საქართველოში დანერგვისთვისაა აუცილებელი. ტექნიკური უსაფრთხოებისა და სერთიფიცირების სფეროში საერთაშორისო კომპანიის დელეგაციის წევრებმა მიმდინარე კვირაში მომსახურების სააგენტოს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტოს და აკრედიტაციის ცენტრის წარმომადგენლებთან რამდენიმე მნიშვნელოვანი შეხვედრა გამართეს, სადაც საქართველოში ავტოსატრანსპორტო საშუალებების გზისთვის ვარგისობაზე პერიოდული ტესტირების პროექტის განსახორციელებელად დეტალები განიხილეს.
გერმანული კომპანია TUV Rheinland Group-ი 1872 წელს დაარსდა და დღეს ტექნიკური უსაფრთხოებისა და სერთიფიცირების სფეროში მსოფლიოს 65 ქვეყანაში ლიდერობს და მისი წლიური ბრუნვა არის 1,6 მილიარდი ევრო. კომპანიას მინიჭებული აქვს უმაღლესი ხარისხის ნიშანი ისეთ მომსახურებებში, როგორებიცაა: ავტომობილების რეგისტრირება, მართვის მოწმობების დამზადება და სხვა მომსახურებები.

LEPL Service Agency hosted delegation of TUV Rheinland Group”- international inspection company and held summarizing meeting. Sides familiarized public with the results of negotiations. Head of LEPL MIA Service Agency noted that price for technical inspection will remain the same- 48 GEL for light vehicles. Company will conduct vehicle inspection periodically. Members of TUV Rheinland Group delegation discussed the issue of launching vehicle technical inspection system with the Georgian side and reviewed the desirable results as well as future steps.
At the meeting sides have also agreed on principles of implementing technical inspection. They also discussed requirements necessary for implementation of such systems in Georgia. International organization representatives specializing in In the field of safety and certification have held important meetings with Service Agency, Ministry of Economy and Sustainable Development, Transport Agency and Accreditation Center, to discuss details of implementation of obligatory technical inspection for vehicles.
German Company TUV Rheinland Group was founded in 1872 and for this moment has obtained leading position in 65 countries around the world in the field of technical safety and certification. Its annual turnover amounts to 1,6 milliard EU. Company is highly qualified and certified in implementing the following services: vehicle registration, production of driver’s licenses and etc.