• შსს-ს მეკავშირე ოფიცერი ნატო-ს ანტიტერორისტულ ოპერაციაში მონაწილეობისათვის დაჯილ...
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომელი, ქართველი მეკავშირე-ოფიცერი პაპუნა დავითაია ნატო-ს ანტიტერორისტულ ოპერაციაში - „აქტიურ ძალისხმევა“ მონაწილეობისათვის ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების სარდალმა, ვიცე-ადმირალმა კლაივ ჯონსტონმა მედლით დააჯილდოვა.
აღნიშნული ოპერაციის ამოცანაა ხმელთაშუა ზღვაში, ჰიბლარტარის სრუტესა და მის მიმდებარე საზღვაო სივრცეში ტერორისტული აქტების განხორციელების ნებისმიერი მცდელობის პრევენცია, გამოვლენა და აღმოფხვრა.
ქართველი მეკავშირე-ოფიცერი ნატო-ს მუდმივმოქმედ შენაერთში 2014 წლიდან მსახურობს. ანტიტერორისტულ ოპერაციაში საქართველოს შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომელთა მონაწილეობის თაობაზე ურთიერთგაგების მემორანდუმს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და ნეაპოლის საზღვაო ძალების გაერთიანებული სარდლობის შტაბმა 2010 წლის 28 აპრილს მოაწერეს ხელი.
ნატო-ს მუდმივმოქმედ შენაერთში ალიანსის პარტნიორი ქვეყნებიდან მეკავშირე-ოფიცრის განთავსება უპრეცედენტო შემთხვევაა, რაც ნატო-საქართველოს შორის თანამშრომლობის განვითარებაზეა ორიენტირებული.

• Police Liaison Officer of MIA awarded for Participation in NATO counter-terroris...
Vice Admiral Clive Johnston, the NATO Joint Navy Commander awarded a medal to Mr. Papuna Davitaia, the Georgian Liaison Officer and the employee of the Coastguard Department of the Border Police of MIA for participation in the NATO counter-terrorism operation - "Active Endeavour".
The objective of the operation is prevention, detection and elimination of any attempt to commit terrorist attacks in the Mediterranean Sea, Straits of Gibraltar and surrounding maritime areas.
The Georgian Liaison Officer serves in the NATO permanent formation from 2014. The Memorandum of Understanding between the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Allied Maritime Component Command Naples on participation of the officers of the Coastguard Department of the Border Police of the MIA in counter-terrorism operations was signed on April 28, 2010.
Involvement of liaison officers of Alliance partner states in NATO permanent formation is an unprecedented case that is aimed at development of cooperation between the NATO and Georgia.