• შსს-ს ინტერპოლმა ვისბადენის ინტერპოლის მიერ ძებნილი თურქეთის მოქალაქე დააკავა
საქართველოში ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის აჭარის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიების შედეგად, სარფის სასაზღვრო გამშვებ პუნქტში, თურქეთის რესპუბლიკიდან საქართველოში შემოსვლისას, თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე, 1985 წელს დაბადებული ტაიფუნ კარაკაპლანი დააკავეს.
აღნიშნული პირი ვისბადენის ინტერპოლის მიერ 19.06.2013 წლიდან საერთაშორისო დონეზე იძებნებოდა. მას გერმანიის სისხლის სამართლის კოდექსის 242-ე, 244-ე, 263-ე, 263 ა-ე, 267-ე, 22-ე, 52-ე, 53-ე და 54-ე მუხლებით გათვალისწინებული დანაშაულების ჩადენა ედება ბრალად, რაც ქურდობას, საცხოვრებელში შეჭრით ქურდობას, თაღლითობას და კომპიუტერულ თაღლითობას ითვალისწინებს.
ტაიფუნ კარაკაპლანმა ბანკში სესხის მიღების მიზნით, ხელფასის ცნობა და შრომითი ხელშეკრულება გააყალბა. დოკუმენტებში არსებულმა მთელმა რიგმა უზუსტობებმა გამოიწვია ეჭვი, რომ საბუთები გაყალბებული იყო და სესხის გაცემა არ განხორციელდა. ასევე, ბრალდებულმა კუსტარულად დამზადებული გასაღების გამოყენებით საცხოვრებელ ბინაში შეაღწია და სხვადასხვა ნივთი მოიპარა; მოპარული საბანკო ბარათის გამოყენებით კი, პირადი სარგებლის მიღების მიზნით, ოთხჯერ განახორციელა საგადასახადო ოპერაცია, რის შედეგადაც 1 000 ევრო მიითვისა.
ამჟამად ტაიფუნ კარაკაპლანის მიმართ კანონით გათვალისწინებული წინასაექსტრადიციო პროცედურები მიმდინარეობს.

Georgian National Central Bureau of Interpol along with Ajara division of the Patrol Police as a result of jointly held activities detained Turkish citizen at “Sarpi” customs –Taipun Karakaplan (DoB 1985) while crossing Georgian state border from the side of the Turkish Republic.
The mentioned person was wanted by Wiesbaden Interpol Bureau from 19.06.2013 for violating 242, 244, 263, 263 A, 267, 22, 52, 53, 54 articles of the Criminal Code of Germany envisaging stealing, swindling and computer fraud.
Taipun Karakaplan forged the certificate of his salary and work agreement for receiving bank loan, however after studying documents the number of Inaccuracies has sled to the idea that documents were forged and thus the loan was not allocated. Detainee also penetrated the apartment with specially made keys and stole various items. He also stole 1000 EU from the stolen credit card.