• შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლებმა სამთო მომზადების ზაფ...
შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის 30-მდე თანამშრომელმა, საქართველოს სამთო კურორტების უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით, შსს-სა და თავდაცვის სამინისტროებს შორის არსებული ურთიერთკოორდინაციის ფარგლებში, სამთო მომზადების ზაფხულის ტექნიკური კურსი გაიარა. სწავლება სტეფანწმინდას მუნიციპალიტეტში მდებარე ჭაოხის მასივში ათი დღის განმავლობაში გაგრძელდა.
განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, პოლკოვნიკ ბესიკ ქუთათელაძის სახელობის საჩხერის სამთო მომზადების სკოლის ინსტრუქტორების დახმარებით, რთულ რელიეფზე გადაადგილება, კლდეზე მეწყვილესთან ერთად ცოცვა, თოვლზე დაშვება, ნაპრალში ჩავარდნილის ამოყვანა, დაშავებულის ევაკუაცია და სხვადასხვა სირთულის მწვერვალზე ასვლა შეისწავლეს.
ძალოვან უწყებებს შორის მსგავსი მასშტაბური სამთო სწავლება პირველად ჩატარდა. კურსის მიზანი იყო განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომელების კვალიფიკაციის ამაღლება და მათი მომზადების დონის ევროპულ სტანდარტებთან მიახლოება.
მომზადების კურსის დასრულების შემდეგ, შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის დირექტორმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა მინდია ლორთქიფანიძემ, საქართველოს შეიარაღებული ძალების წვრთნისა და სამხედრო განათლების სარდლის მოადგილემ, ვიცე-პოლკოვნიკმა ზაზა ჯაფარიძემ და საჩხერის სამთო მომზადების სკოლის მეთაურმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა ივანე ცხადაძემ ყველა მონაწილეს შესაბამისი სერტიფიკატი გადასცეს. ღონისძიება სტეფანწმინდას მუნიციპალიტეტში, სოფელ ჯუთაში მდებარე ბანაკ „ზეთაში“, ზღვის დონიდან 2250 მეტრ სიმაღლეზე გაიმართა.
სამთო კურორტებზე უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით, შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლებმა სამთო მომზადების პირველი ტექნიკური კურსი, საჩხერის სამთო მომზადების სკოლის ინსტრუქტორების დახმარებით, ზამთარში, დაბა გუდაურში გაიარეს. უახლოეს მომავალში დაგეგმილია მესამე სამთო ტექნიკური კურსის ჩატარება ზღვის დონიდან 5000 მეტრზე და მყინვარწვერის დალაშქვრა.

• Employees of Special Tasks Department of MIA received special mountain training ...
30 employees of the Special Tasks Department of the MIA with the purpose of ensuring safety of mountain resorts within the framework of inter-coordination between the Ministries of Internal Affairs and Defense received technical summer mountain training. The training course was held in Stepansminda municipality, Chaokhi array and lasted ten days.
The representatives of the Special Tasks Department of the MIA, with the assistance of the instructors of Colonel Besik Kutateladze Sachkhere Mountain Training School learned to move on a difficult mountainous terrain, climb the rock with a partner, climb down the snow, take out of an individual fallen into a cleft, evacuation of injured and tackle the mountain peaks of different complexity.
Such large-scale mountain training between the law enforcement agencies was conducted for the first time. The aim of the course was qualification raising of the personnel of the Special Tasks Department and approximation with the European standards.
After completion of training courses the lieutenant colonel Mindia Lortkipanidze, the Director of the Special Tasks Department of the MIA, the lieutenant colonel Zaza Japaridze, the Deputy Commander of Armed Forces Training and Military Education of Georgia and lieutenant colonel Ivane Tskhadadze, the Head of Sachkhere Mountain Training School awarded the relevant certificates to all representatives of the Special Tasks Department of the MIA. The awarding ceremony took place at an altitude of 2250 meters in the camp “Zeta”, Juta village, Stepantsminda municipality.
With the purpose of ensuring safety of mountain resorts the employees of the Special Tasks Department of the MIA received the first technical mountain training course in winter, in Daba Gurauri. The course was conducted by the instructors of Sachkhere Mountain Training School. In the nearest future the third technical course at an altitude of 5000 meters and glacier hiking is planned to take place.