• შსს-ს დროებითი მოთავსების იზოლატორებში ადამიანის უფლებების დაცვის გაუმჯობესების ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში პროექტის „საქართველოს შსს-ს შესაძლებლობათა გაუმჯობესება ადამიანის უფლებების სათანადო დაცვის უზრუნველყოფისთვის დროებითი მოთავსების იზოლატორებში ტრენინგებისა და მუშაობის ახალი სტანდარტის დანერგვის გზით“ შემაჯამებელი შეხვედრა გაიმართა. პროექტის დახურვის ღონისძიებას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილი, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
პროექტი 2014-2015 წლებში ევროკავშირის დაფინანსებით ხორციელდებოდა. იგი მიზნად ისახავდა შსს-ს დროებითი მოთავსების იზოლატორებში, მუშაობის ახალი სტანდარტების დანერგვის გზითა და სათანადო პირობების შექმნით, ადამიანის უფლებების დაცვის გაუმჯობესებას.
პროექტის ფარგლებში, შსს-ს დროებითი მოთავსების იზოლატორების ყველა თანამშრომელმა ფსიქოლოგიური, განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე პირებთან მოპყრობის თავისებურებებსა და პირველადი დახმარების საკითხებზე ტრენინგები გაიარა. მოწვეული ბრიტანელი ექსპერტის - ჯეიმს მერდოკის რეკომენდაციების საფუძველზე, შემუშავდა დროებითი მოთავსების იზოლატორების სპეციალური სამოქმედო პროცედურები, დაკავებულთათვის უსაფრთხო გარემო და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისათვის ადაპტირებული პირობები შეიქმნა, ჩატარდა ტრენინგები სამართალდამცველებისთვის დისკრიმინაციის დაუშვებლობის თემაზე.

• PROJECT “IMPROVEMENT OF HUMAN RIGHTS IN THE TEMPORARY DETENTION ISOLATORS OF MIA...
Summarizing briefing of the project “Enhancing the Capacity of the Ministry of Internal Affairs of Georgia for Ensuring Human Rights Adequate Protection in the Temporary Detention Isolators through Trainings and Introduction of New Working Standard” was held in the Academy of the Ministry of Internal Affairs. The project closing ceremony was attended by Mr. Shalva Khutsishvili, Deputy Minister of Internal Affairs and the representatives of the EU Delegation in Georgia, international and non-governmental organizations.
The project, funded by the European Union was implemented in 2014-2015. It was aimed at improvement of human rights protection in the temporary detention isolators of the MIA by introduction of new standards and creation the appropriate conditions.
Within the frames of the project all employees of the temporary detention isolators of the MIA received the training on the issues of the first aid and the peculiarities of treatment with the persons of psychological and special needs. Special action procedures for the temporary detention isolators were developed on the basis of the recommendation provided by James Murdoch, the invited British expert; safe environment was created for the detainees while the persons with limited abilities were provided with the conditions tailored with their needs. The law enforces were trained in the issues of non-discrimination.