• შსს-ს დელეგაცია სამუშაო ვიზიტით გერმანიაში იმყოფებოდა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადმინისტრაციის, გენერალური ინსპექციის, საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტისა და ერთობლივი ოპერაციების ცენტრის თანამშრომლები, მიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრის (ICMPD) მხარდაჭერით, პროექტის - „მიგრაციის მართვის გაძლიერება საქართველოში“ (ENIGMMA) ფარგლებში, გერმანიაში სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდნენ.
ვიზიტი ფარგლებში, შსს-ს დელეგაციის წევრებმა ძალოვან სტრუქტურებში ინფორმაციული უსაფრთხოებისა და მონაცემთა დაცვის საკითხებზე გამართულ ტრენინგში მონაწილეობა მიიღეს.
სწავლების ძირითადი თემები იყო: მონაცემთა უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად განსახორციელებელი ტექნიკური და პროცედურული ღონისძიებები, გერმანული კანონმდებლობის თანახმად პერსონალურ მონაცემთა დამუშავების ფარგლები, ღია და ფარული ვიდეომეთვალყურეობის განხორციელების წესი და სამართლებრივი საფუძვლები, საგამოძიებო ორგანოების მიერ გამოძიების პროცესში ინფორმაციის მოპოვებისა და გამოყენების უფლებრივი საკითხები, პოლიციელთა მხრიდან სხვადასხვა სახის დარღვევებსა და გადაცდომებზე რეაგირების მექანიზმები, სახელმწიფო საზღვარზე პერსონალურ მონაცემთა დამუშავების წესი და სხვა. ტრენინგი ინტერაქტიულ რეჟიმში წარიმართა.
ვიზიტის ფარგლებში, დელეგაციის წევრები საქსონიის პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფისის წარმომადგენლებს: ოფისის ინფორმაციებისა და ტექნოლოგიების დეპარტამენტის უფროსს - მარიო ოსვალდსა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცრის მოადგილეს - ბერნჰარდ ბანაშს შეხვდნენ. შეხვედრაზე საქსონიის შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და გენერალური პროკურატურის თანმშრომლებმა პრეზენტაციები წარმოადგინეს.
ქართველი სამართალდამცველები ასევე ეწვივნენ საქსონიის კრიმინალურ პოლიციას, საქსონიის გენერალურ პროკურატურას და ფედერალურ სასაზღვრო პოლიციას, სადაც მათი მუშაობის სპეციფიკას გაეცნენ.

• MIA delegation is in Germany within the frames of work visit
Representatives of the MIA Administration, General Inspection, Information-Analytical Department and Joint Operations Center went to Germany for the work visit within the frames of “Enhancing Migration’s management in Georgia” (ENIGMMA) with the support of International Center for Migration Policy Development (ICMPD).
Within the frames of the visit members of the MIA delegation took part in training dedicated to information safety at the law enforcement agencies and data protection issues.
Main topics of the training included: technical and procedure activities required for data protection, framework of the German legislation related to personal data processing, legal basis of open and closed video surveillance, legal issues related to the usage and extraction of the personal information within the frames of investigation, response mechanisms on violations and minor wrongdoings from the side of policemen and etc. training was held in interactive format.
Within the frames of the visit members of the Georgian delegation met with representatives of personal data protection office in Saxony- Bernadr Banasch and Mario Osvald. At the meeting representatives of the Ministry of Interior of Saxony and General prosecutor’s office held presentations.
Georgian law enforcers also visited criminal police of Saxony as well as general prosecutor’s office, federal border police, where they were introduced to the work specifics.