• შსს-ს დანაყოფებს იორდანიის ჟანდარმერიის დელეგაცია ეწვია
საქართველოში სამუშაო ვიზიტით მყოფი იორდანიის ჰაშიმიტური სამეფოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ჟანდარმერიის დელეგაცია, გენერალური დირექტორის, გენერალ-მაიორ ჰუსეინ ალ ჰავათმეს ხელმძღვანელობით, შსს-ს დანაყოფების მუშაობას გაეცნო.
ვიზიტის ფარგლებში, დელეგაციის წევრები შს მინისტრის მოადგილე მერაბ მალანიას და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის დირექტორ მინდია ლორთქიფანიძეს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოს შს სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტსა და იორდანიის შს სამინისტროს ჟანდარმერიის დეპარტამენტს შორის ურთიერთობების გაღრმავების საკითხები განიხილეს.
იორდანიის ჟანდარმერიის დირექტორმა საქართველოს შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტს ევროპისა და ხმელთაშუაზღვის ჟანდარმერიებისა და გასამხედროებული პოლიციის სტატუსის მქონე ძალების გაერთიანებაში (FIEP) გაწევრიანებასთან დაკავშირებით სრული მხარდაჭერა გამოუცხადა და სპეციალური ოპერაციების ძალების გამოფენასა და კონფერენციაზე (SOFEX) მიიწვია, რომელიც იორდანიაში გაიმართება.
SOFEX-ის ფარგლებში, ქართულ მხარეს შესაძლებლობა ექნება, საერთაშორისო გამოწვევებზე ორიენტირებულ პრაქტიკულ წვრთნებში მონაწილეობა მიიღოს და სხვადასხვა ქვეყნის სპეცდანიშნულების ძალებთან ტერორიზმთან და სხვა გამოწვევებთან ბრძოლის სფეროში თანამშრომლობა გააღრმავოს.
ვიზიტის ფარგლებში, სტუმრებმა შსს-ს ერთობლივი ოპერაციების ცენტრი და გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრი „112“ დაათვალიერეს და მათი მუშაობის სპეციფიკას გაეცნენ.

Within the frames of the visit to Georgia Jordanian Gendarmerie delegation from the general directorate, headed by General-Major Hussein Al Havatme got acquainted with work process of the MIA units.
Within the frames of the visit guests met with the Deputy Minister of Internal Affairs Merab Malania and Director of Special Tasks Department Mindia Lortkipanidze.
At the meeting sides discussed issues connected with prospects of enhancing the cooperation between Special Tasks Department and Gendarmerie Department of Jordanian Ministry of Interior.
Director of Gendarmerie of Jordan has expressed his full support towards the Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs for becoming the member of Association of Mediterranean and European Gendarmerie (FIEP) and invited Georgian side on Special Operations Forces Exhibitions and workshops (SOFEX) which will be held in Jordan.
Within the frames of Special Operations Forces Exhibition Georgian side will have an opportunity to participate in practical trainings oriented on international challenges and enhance cooperation with representatives of the foreign special forces.
Within the frames of the visit guests also visited Joint Operations Center and 112 center. Members of the delegation got acquainted with work specifics of the mentioned MIA units.