• შსს-ს არქივმა საბჭოთა ოკუპაციის თემაზე მომზადებული წიგნის პრეზენტაცია გამართა
შსს-ს არქივმა ბათუმში საქართველოს გასაბჭოების თემაზე მომზადებული წიგნის - „საქართველოს ოკუპაცია, ბოლშევიკური ინტერპრეტაციები (1921)“ - პრეზენტაცია გამართა. ღონისძიება საბჭოთა ოკუპაციის დღეს მიეძღვნა.
წიგნში თავმოყრილია შსს-ს არქივში დაცული, საქართველოს გასაბჭოების ამსახველი მასალები - რუსი სამხედრო მოსამსახურეების ჩანაწერები საქართველოს ოკუპაციისა და ქვეყანაში გატარებული პერიოდის შესახებ.
გამოცემა მკვლევარებსა და მკითხველთა ფართო წრეს იმ ისტორიული ფონის შესწავლის შესაძლებლობას აძლევს, რომელიც საქართველოს გასაბჭოების დროს არსებობდა. აღნიშნული წიგნის მეშვეობით, შსს-ს არქივის ფონდებში დაცული უნიკალური საარქივო მასალა საზოგადოებისათვის ხელმისაწვდომი გახდა.
პრეზენტაციაზე საბჭოთა ოკუპაციის პერიოდის ამსახველი გამოფენა და შსს-ს არქივის მიერ მომზადებული დოკუმენტური ფილმის - „1921“ ჩვენება მოეწყო.
ღონისძიებას შსს-ს აკადემიის და შსს-ს არქივის წარმომადგენლები, აჭარის მთავრობის, უმაღლესი საბჭოს წევრები და სხვა მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ.

• MIA Archive held a presentation of the book The Occupation of Georgia
The MIA Archive held a presentation of the book The Occupation of Georgia, Bolshevik Interpretations (1921) related to the sovietization of Georgia. The event was held in Batumi and was dedicated to the Soviet Occupation Day.
The book collects materials concerning the sovietization of Georgia that are preserved in the MIA Archive. These are mostly diaries of the Russian militaries about the occupation of Georgia and the time they spent in this country.
Through this edition the scientists, as well as readers can learn historical background of that period. Besides, unique archival materials became accessible to people.
The event included an exhibition related to the Soviet occupation and a showing of a documentary film 1921 produced by the MIA Archive.
The presentation was attended by the representative of the MIA Academy and MIA Archive, as well as members of the government of Adjara, supreme council and other invited guests.