• შსს-ს არქივმა 9 აპრილთან დაკავშირებული უნიკალური საარქივო მასალა გაასაჯაროვა
წიგნის საშუალებით პირველად გასაჯაროვდა საქართველოს სსრ-ს უშიშროების კომიტეტისა და პარტიული არქივის ფონდებში დაცული მასალები, რომლებშიც დეტალურადაა აღწერილი 1989 წლის 9 აპრილს თბილისში განვითარებული ტრაგიკული მოვლენები, ასევე, მაშინდელი ხელისუფლების მიერ თბილისიდან მოსკოვში და მოსკოვიდან თბილისში გაგზავნილი დაშიფრული დეპეშები, პლენუმისა და ბიუროს სხდომის და საგაზეთო ფონდის მასალები.
პრეზენტაციას შსს-ს აკადემიის რექტორი გივი მიქანაძე, შსს-ს არქივის დირექტორი ომარ თუშურაშვილი, 1989 წლის 9 აპრილის აქციის მონაწილეები, ისტორიკოსები, მკვლევარები, სტუდენტები, მოსწავლეები და მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ.

• The MIA Archive published the book entitled “9 April”
The presentation of the book was held in the exhibition hall of the National Archive. By publishing this book, the materials of the Committee for State Security of the Georgian SSR and the Party Archive for the first time became accessible to the public. The publication provides detailed materials regarding tragic events of 9 April 1989 in Tbilisi, as well as encrypted telegrams which were sent from Tbilisi to Moscow or vice-verse by the Government, materials regarding the plenary and bureau sessions, and newspapers.
The presentation was attended by rector of the MIA Academy, Givi Mikanadze, director of the MIA Archive, Omar Tushurashvili, witnesses of April 9 Tragedy, historians, researchers, students, pupils and other invited guests.