• შსს-ს ანტიკორუფციულმა სააგენტომ ქრთამის აღების ფაქტზე სამი პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს სსიპ სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტოს კონტროლის დეპარტამენტის სამედიცინო (სოციალური) ექსპერტიზის სამმართველოს უფროსი გიორგი ბეჟანიშვილი ქრთამის აღების ფაქტზე, შპს „საოჯახო მედიცინის ეროვნული სასწავლო ცენტრი“-ს ადმინისტრაციული დირექტორი ნინო ასათიანი ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის დამზადება-გასაღების ფაქტზე, ხოლო მოქალაქე ვალერი ნადარაია ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის გასაღების ფაქტზე დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ვალერი ნადარაია, გიორგი ბეჟანიშვილთან წინასწარი შეთანხმებით, 2500 ლარის გადახდის სანაცვლოდ, მოქალაქეს ყალბი ჯანმრთელობის ცნობის საფუძველზე ინვალიდობის პენსიის დანიშვნაში დახმარებას დაჰპირდა. თავის მხრივ, გიორგი ბეჟანიშვილმა აღნიშნული ცნობის გაცემაში დახმარება სთხოვა ნინო ასათიანს. ასათიანმა შეადგინა და გასცა ჯანმრთელობის მდგომარეობის ყალბი ცნობა, რომლის თანახმად, მოქალაქეს დაუდგინდა შრომითი საქმიანობის უნარის მეორე ხარისხის შეზღუდვა ისე, რომ აღნიშნულ პირს შპს „საოჯახო მედიცინის ეროვნული სასწავლო ცენტრში“ არანაირი სამედიცინო შემოწმება არ გაუვლია.
სამართალდამცველებმა ქრთამის სახით გადაცემული თანხის ნაწილი - 1500 ლარი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
გამოძიება ქრთამის აღების და ყალბი დოკუმენტის დამზადება-გასაღების ან გამოყენების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 338-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით და 362-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, რაც სასჯელის სახით 6-დან 9 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

Officers of Anti-corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs as a result of operative-searching and investigative activities detained Giorgi Bezhanishvili – head of expertise division of control maintenance department (State Regulation Agency for Medical Activities) of the Ministry of Ministry of Labour, Health and Social Affairs for bribery and Nino Asatiani- administrative director of the “National Training Center for Family Medicine” for production and selling of the fake official documents and citizen Valeri Nadaraia for selling fake official documents.
Investigation established that Valeri Nadaraia, under the previous consent, reached with Giorgi Bezhanishvili, promised to a certain citizen to assist in receiving disability pension on the basis of the fake health certificate, in return for 2500 GEL. Giorgi Bezhanishvili asked Nino Asatiani for assistance in production of the fake certificate. Asatiani produced and issued fake health certificate, according to which it was established that citizen had a disability of the second category, despite the fact that citizen had never been examined at “National Training Center for Family Medicine”.
Law enforcers seized part of the sum – 150 GEL accepted as a bribe.
Investigation is in progress on the fact of bribery, production, selling and using of fake documentation, article 338, I part and article 362, I part of the Criminal Code. The committed crime envisages from 6 to 9 years of imprisonment.