საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს და საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ქრთამის აღების ფაქტზე სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის N3 დაწესებულების უფროსი ინსპექტორ-იურისტი გურამ სურმანიძე დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ გურამ სურმანიძე, თანამდებობრივი უფლება-მოვალეობების შესრულებისას, მოქალაქეს დაჰპირდა, რომ სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის N3 დაწესებულებაში პატიმრისთვის გადასაცემად შეიტანდა მობილური ტელეფონის ორ ცალ სიმ-ბარათს, რის სანაცვლოდაც, ქრთამის სახით მოსთხოვა და გამოართვა 2000 ლარი.
გამოძიება ქრთამის აღების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 338-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, რაც 6-დან 9 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს). გამოძიებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტო აწარმოებს.

The officers of Anti-corruption of the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Corrections as a result of jointly held operative-searching and investigative activities Inspector-jurist Guram Surmanidze – head of N3 facility of penitentiary department for bribery.
Investigation established that Guram Surmanidze, by misusing his official powers promised to the certain citizen bring the mono card for the mobile phone with him inside the N3 facility of the penitentiary department and in return demanded 2000 GEL.
Investigation is in progress on the fact of bribery, article 338, I part, which envisages from 6 to 9 years of imprisonment. Investigation is conducted by the Anti-Corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs.