შსს-ს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ქრთამის აღების ფაქტზე ამხილეს და დააკავეს სსიპ “სოციალური მომსახურების სააგენტო”-ს მარნეულის რაიონული განყოფილების სოციალური აგენტი ლევან ნავერიანი.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ლევან ნავერიანი თანამდებობრივი უფლება-მოვალეობების შესრულებისას, მოქალაქეს სოციალურად დაუცველი პირის სტატუსის მინიჭების და სახელმწიფო შემწეობის დანიშვნაში დახმარებას დაჰპირდა. ლევან ნავერიანმა მოქალაქე ასევე დაარწმუნა, რომ მის ქონებრივ სტატუსს სოციალური აგენტი არ შეამოწმებდა, რის სანაცვლოდაც, ქრთამის სახით ყოველწლიურად მოითხოვა ერთი თვის შემწეობის თანხა 350 ლარის ოდენობით. აღნიშნული თანხიდან 200 ლარი 2014 წლის ნოემბერში, ხოლო 150 ლარი 2015 წლის მარტში გამოართვა.

• One person detained for bribery by Anti-corruption Agency
The officers of Anti-corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs as a result of operative-searching and investigative activities exposed and detained the social agent of Marneuli regional unit of “Social Service Agency” Levan Naveriani for bribery.
Investigation established that Levan Naveriani, while fulfilling his official duties, promised to the certain citizen to assist him in receiving the status of socially vulnerable and in receiving monthly aid from the state. Levan Naveriani also convinced the citizen that his social status would not be checked by other social agent and demanded a bribe, stating that he would receive 350 each year from the citizen. In November 2014 he accepted part of the bribe 200 GEL and in March 2015-150 GEL.
Investigation is in progress on the fact of bribery, article 338, I part of the Criminal Code which envisages from 6 to 9 years of imprisonment.