• შსს-ს ანტიკორუფციულმა სააგენტომ დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე უფლისციხის ი...
შსს-ს ანტიკორუფციულმა სააგენტომ დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე უფლისციხის ისტორიულ-არქიტექტურული მუზეუმ-ნაკრძალის დირექტორი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს უფლისციხის ისტორიულ-არქიტექტურული მუზეუმ-ნაკრძალის დირექტორი ირაკლი მირუაშვილი დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე თბილისში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ირაკლი მირუაშვილმა, თანამდებობრივი უფლება-მოვალეობების შესრულებისას, მოქალაქეს უფლისციხის ისტორიულ-არქიტექტურული მუზეუმ-ნაკრძალის ტერიტორიაზე სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული მიწის პირდაპირი წესით იჯარით გადაცემაში დახმარებას სანაცვლოდ, ქრთამის სახით მოსთხოვა და გამოართვა 13 000 ლარი.
გამოძიება დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 338-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, რაც 7-დან 11 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

• Anti-Corruption Agency under MIA Detained the Head of Uplitsikhe Historical-Arch...
Anti-Corruption Agency under MIA Detained the Head of Uplitsikhe Historical-Architectural Museum-Reserve on the Fact of Bribery in Especially Large Quantities
Officers of MIA Anti-corruption Agency as a result of operative-searching and investigative activities, detained the head of Uplitsikhe Historical-Architectural Museum-Reserve under National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia Irakli Miruashvili in Tbilisi for bribery in especially large quantities.
Investigation established, that Irakli Miruashvili, while performing his official duties, assisted a citizen to take state-owned land on the territory of Uplitsikhe Historical-Architectural Museum-Reserve on lease and in return demanded and received 13 000 GEL.
Investigation is in progress on the fact of bribery (article 338, part II, subparagraph “B” of the Criminal Code of Georgia.) The committed crime envisages from 7 to 11 years of imprisonment.