• შსს-ს აკადემიის არქივმა საგურამოში წიგნის და მხატვრულ-დოკუმენტური ფილმის პრეზენტ...
ილია ჭავჭავაძის გარდაცვალების დღესთან დაკავშირებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის არქივის პროექტის - „აღადგინე ისტორია არქივთან ერთად!“ ფარგლებში, საგურამოში, ილია ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმში, ამავე არქივში დაცული მასალების საფუძველზე მომზადებული მხატვრულ-დოკუმენტური ფილმის - „ვინ მოკლა ილია“ და წიგნის - „არქივის კვალდაკვალ - მცხეთა-მთიანეთი“ პრეზენტაცია გაიმართა.
კრებულში შსს-ს არქივში დაცული, წლების განმავლობაში გასაიდუმლოებული მასალების საფუძველზე მომზადებული სხვადასხვა საინტერესო სტატია და ნარკვევია წარმოდგენილი, რომლებიც გასულ საუკუნეში რეგიონში მომხდარ მნიშვნელოვან ისტორიულ მოვლენებს ასახავს.
პრეზენტაციას შს სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის ხელმძღვანელები, ცენტრალური და ადგილობრივი სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ.

• Documentary film and book presentation was held by the MIA Archive
In connection with the day when Ilia Tchavtchavadze was killed, within the frames of the MIA Archive project “Restore History along with Archive” the presentation of the documentary film “Who killed Illia” and Book “Following Archive-Mtskheta-Mtianeti” was held at Ilia Tchavtchavadze house-museum.
Book includes secret files being classified for many years, as well as articles and research works, depicting important history events of the previous century.
Presentation was attended by the various officials from the Ministry of Internal Affairs, representatives of the central and local government and other invited guests.