• შსს-ს აკადემიაში ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის თემაზე ფილმის ჩვენება გაიმართა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში, გაერო-ს ქალთა ორგანიზაციის ორგანიზებით, აკადემიური პერსონალისა და სამაგისტრო სკოლის სტუდენტებისთვის დოკუმენტური ფილმის „ხმა ამოიღეთ!“ ჩვენება გაიმართა. ფილმი, რომლის რეჟისორი ზურა ინაშვილია, ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის თემაზეა გადაღებული და მასში საქართველოში მცხოვრები ქალების რეალური ისტორიებია ასახული. ჩვენებას შსს-ს აკადემიის რექტორი ნუკრი გელაშვილი, შსს-ს აკადემიის საპატრულო პოლიციის ფაკულტეტის უფროსი ნოდარ სააკაშვილი, საქართველოში გაერო-ს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენელი ერიკა კვაპილოვა, გაერო-ს ქალთა ორგანიზაციის სხვა თანამშრომლები, შვედეთის საელჩოს და დიდი ბრიტანეთის საელჩოს წარმომადგენლები დაესწრნენ. ფილმის ჩვენების შემდეგ დისკუსია გაიმართა.
ფილმის ჩვენება მიზნად ისახავს ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე ცნობიერების ამაღლებას, აღნიშნულ სენსიტიურ თემაზე სწორი დამოკიდებულების ჩამოყალიბებას, ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლაში საზოგადოების ჩართულობის მნიშვნელობის ჩვენებას და ოჯახში ძალადობის პრევენციის ხელშეწყობას.
სრულმეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი „ხმა ამოიღეთ!“ გაერო-ს ერთობლივი პროგრამის „გენდერული თანასწორობის ხელშეწყობისთვის საქართველოში“ მხარდაჭერით, საქართველოს კინემატოგრაფიის ეროვნულ ცენტრთან თანამშრომლობითაა გადაღებული. ფილმის პრემიერა 2015 წლის 3 მარტს, გენდერული თანასწორობის კვირეულის ფარგლებში გაიმართა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტი ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ პრევენციული ღონისძიებების განხორციელებაა. შესაბამისად, უწყება აქტიურად თანამშრომლობს როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციებთან და მუდმივად მონაწილეობს ღონისძიებებში, რომლებიც ოჯახში ძალადობის პრევენციის ხელშეწყობას ისახავს მიზნად.

• Film presentation was held at MIA Academy on the topic of domestic violence and ...
Film presentation was held at MIA Academy on the topic of domestic violence and violence against women
Under the organization of UN Women organization, documentary film “Raise Your Voice” was presented for the academic personnel and students of Magister school of MIA Academy. Film, which is directed by Zura Inashvili is dedicated to the domestic violence against women and depicts real life stories of Georgian women. Presentation was attended by the rector of MIA Academy- Nukri Gelashsvili, head of Patrol Police Faculty of the Academy-Nodar Saakashvili, representative of local office of UN Women organization-Erika Kvapilova, other employees of UN Women organization, representatives of embassies of Sweden and Great Britain. After the presentation meeting in the discussion format was held.
Film presentation was aimed at raising awareness on: domestic and violence against women, formation of the correct attitude regarding the mentioned sensitive issue, importance of community involvement in the fight against violence and contribution to prevention of the domestic violence.
The full-length documentary film- “Raise Your Voice” was filmed in cooperation with Georgian National Film Center, with the support of the UN joint program- “For Supporting Gender Equality in Georgia”. The film was premiered on March 3, 2015 within the frames of gender equality week.
One of the major priorities of the Ministry of Internal Affairs of Georgia is to implement preventive activities against domestic violence. Thus, the agency is cooperating with local and international organizations and is permanently involved in activities aimed at prevention of the domestic violence.