• შსს-ს აკადემიაში მედიის წარმომადგენლებისთვის სემინარი ტარდება
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში, შსს-ს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ორგანიზებით, მედიასაშუალებების წარმომადგენლებისთვის ორდღიანი სემინარი ტარდება. სემინარის დაწყებამდე ჟურნალისტებს შსს-ს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი ნინო გიორგობიანი და შსს-ს აკადემიის რექტორი ნუკრი გელაშვილი მიესალმნენ.
მედია-სემინარი მიზნად ისახავს ჟურნალისტების ცნობიერების ამაღლებას საპოლიციო განათლების საკითხებში და მათთვის ინფორმაციის მიწოდებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის, სამაგისტრო და საბაკალავრო პროგრამების და პოლიციის თანამშრომლების პროფესიული მომზადების შესახებ; მსგავსი სემინარი მედია საშუალებების წარმომადგენლებისათვის პირველად ტარდება.
სემინარი თეორიული და პრაქტიკული ნაწილებისგან შედგება. სწავლების თეორიული ნაწილი მოიცავს პრეზენტაციებს ისეთ თემებზე, როგორიცაა: პერსონალური მონაცემები, როგორც პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლების მნიშვნელოვანი კომპონენტი; შეკრებისა და მანიფესტაციების თავისუფლების, დისკრიმინაციის აკრძალვა და ჟურნალისტის დაცვის სამართლებრივი გარანტიები; ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის საკითხები. ასევე ჩატარდება პრაქტიკული სავარჯიშოები. სემინარს უძღვებიან აკადემიის პროფესიული მომზადების სამმართველოს საპატრულო პოლიციის ფაკულტეტის უფროსი ინსპექტორი ივანე ხაჟალია და აკადემიის ადმინისტრაციის პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ოფიცერი ნინო საგინაშვილი.
სემინარის მეორე დღეს ჟურნალისტები გაეცნობიან პრეზენტაციას თემაზე „სწავლება შსს-ს აკადემიაში“, რომელიც აკადემიის პროფესიული მომზადების სამმართველოს საპატრულო პოლიციის ფაკულტეტის უფროსი ნოდარ სააკაშვილი წარადგენს. პრეზენტაცია მოიცავს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა: პროფესიული და აკადემიური სწავლებები შსს-ს აკადემიაში, საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამები, მიღების პროცედურები, ადგილობრივი და საერთაშორისო თანამშრომლობა.
პრეზენტაციის დასასრულს გაიმართება შსს-ს არქივში დაცული უნიკალური მასალების გამოფენა, რის შემდეგაც, სემინარის მონაწილეები დაათვალიერებენ აკადემიას - კომპიუტერულ აუდიტორიებს, ბიბლიოთეკას, ინგლისური ენის ცენტრს, იმიტირებულ სასამართლო დარბაზს, კრიმინალისტიკურ კაბინეტს, საერთო საცხოვრებელს, სპორტულ დარბაზებს, აუზს, რეალურ და ვირტუალურ ტირებს.

• Seminar for media representatives is being held at MIA Academy
Two-day training organized by Public Relations Department of the Ministry of Internal Affairs is being held at MIA Academy for media representatives. Before the start of the training guests were greeted by Nino Giorgobiani-Director of Public Relations Department and Nukri Gelashvili- Rector of MIA Academy.
Media seminar is aimed at raising media representatives’ awareness in police issues and providing them with comprehensive information on Master and Bachelor programs held at MIA Academy as well as on professional trainings of policemen. It is notable that seminar for journalists is being held for the first time.
Seminar includes both, theory and practical parts. Theoretical part includes presentations on the following topics: personal data as the important component of the right to privacy; the right to assembly and manifestation; Prohibition of discrimination; legal guarantees for safety of journalists; human rights and fundamental freedoms issues. During seminar practical exercises will also be held. Seminar is headed by senior inspector of Patrol Police Faculty of professional training division of MIA Academy- Ivane Khazhalia and personal data protection officer of Academy administration- Nino Saginashvili.
On the second day of the seminar journalists will be acquainted with presentation on –“Study Process at MIA Academy” which will be introduced by Nodar Saakashvili- head of Patrol Police Faculty of professional training division. Presentation includes the following topics: professional and academic studies at MIA Academy, Bachelor and Master programs, requirements for the admissions, local and international cooperation.
At the end of the presentation exhibition of the materials stored at MIA Archive will be held and participants of the seminar will have an opportunity to tour around the Academy’s infrastructure and view computer classes, library, English Language Center, mock jury court, forensic cabinet, dormitory, gym, pool, real and imitated shooting ranges.