• შსს-მ ტროტილი ამოიღო
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მცხეთა-მთიანეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს მუხრანის პოლიციის განყოფილების თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1988 წელს დაბადებული გიორგი მ. და 1983 წელს დაბადებული ლაშა ა. ფეთქებადი ნივთიერების ან ასაფეთქებელი მოწყობილობის მართლსაწინააღმდეგო დამზადება-გადაზიდვის და ტარების ბრალდებით დააკავეს.
სამართალდამცველებმა გიორგი მ. მცხეთის რაიონის სოფელ მუხრანის მახლობლად, საავტომობილო გზაზე იმ დროს დააკავეს, როცა მას ასაფეთქებელი ნივთიერება ავტომანქანით საკუთარ სახლში მიჰქონდა. პოლიციამ დაკავებულის ავტომობილის ჩხრეკისას სალონიდან 1 კილო და 824 გრამი ტროტილი, 6 ცალი ცეცხლგამტარი ზონარი და კაფსულ-დეტონატორი ამოიღო.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ გიორგი მ-ს ტროტილი საჩუქრად მეგობარმა - ჭიათურის რაიონის სოფელ მერევში მცხოვრებმა ლაშა ა-მ გადასცა, რომელმაც აღნიშნული ფეთქებადი ნივთიერება რამდენიმე წლის წინ ჭიათურაში თავად მოიპოვა. სამართალდამცველებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ლაშა ა. რუსთავში, მეუღლის მშობლების სახლში დააკავეს. ორივე დაკავებული აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება ფეთქებადი ნივთიერების ან ასაფეთქებელი მოწყობილობის მართლსაწინააღმდეგო დამზადება-გადაზიდვის და ტარების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 236-ე მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილებით).

The officers of Mukhrani police station of Samtskhe-Javakheti Regional Main Division as a result of operative-investigative activities detained Giorgi M. (DoB 1988) lasha A. (DoB 1983) for illegal carrying, transporting and making of explosive materials and appliances.
Law enforcers detained Giorgi M. on the while moving on the road near to the Mukhrani village. Police seized explosive materials in his vehicle and ascertained that detainee was heading to the direction of his house. Police seized 1kg and 824 gr of Trinitrotoluene (TNT) and other appliances needed for explosion.
Police ascertained that explosives were granted to Giorgi M. as a gift by his friend- Lasha A. residing in merevi village, Tchiatura, who obtained the mentioned explosives several years ago.
As a result of operative activities police detained Lasha A. in Rustavi. Both of the detainees have pleaded guilty.
Investigation is in progress on the fact of illegal carrying, transporting and making of explosive materials and appliances, article 236, II and III parts of the Criminal Code.