შსს-ს კონტრტერორისტული ცენტრის თანამშრომლებმა, ჩატარებული საგამოძიებო და ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, სოფელ გომბორის მიმდებარე ტერიტორიაზე - 1979 წელს დაბადებული, სოფელ ჯოყოლოში მცხოვრები აიუფ ბორჩაშვილი, ხოლო თბილისში - 1993 წელს დაბადებული გიორგი კ, 1996 წელს დაბადებული გიორგი ხ. და 1991 წელს დაბადებული დავით ფ. ტერორისტულ ორგანიზაციაში გაწევრებისათვის გადაბირების, უცხო ქვეყნის ტერორისტულ ორგანიზაციაში გაერთიანების და ტერორისტულ საქმიანობაში დახმარების ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ აიუფ ბორჩაშვილი არის სირია-ერაყის ტერიტორიაზე მოქმედი ტერორისტული ორგანიზაცია „ისლამური სახელმწიფოს“ წარმომადგენელი საქართველოში. იგი ტერორისტულ ორგანიზაციაში გაწევრიანების მიზნით მოქალაქეების გადაბირებას ახდენდა და შემდგომში საომარ მოქმედებებში მონაწილეობის მისაღებად, მათ სირიაში გამგზავრებას უზრუნველყოფდა. დადგინდა, რომ აიუფ ბორჩაშვილმა თავისი თანამზრახველების დახმარებით, სხვადასხვა რელიგიური ლიტერატურის, ინტერნეტ საიტების და სოციალურ ქსელში არსებული ჯგუფების გამოყენებით გადაიბირა პანკისის ხეობაში მცხოვრები, არასრულწლოვანი მუსლიმ კუშტანაშვილი და რამზან ბაღაკაშვილი. 2015 წლის 2 აპრილს აღნიშნული პირები თბილისის საერთაშორისო აეროპორტიდან თურქეთის მიმართულებით, ქალაქ სტამბულში გაემგზავრნენ. თურქეთში მათ აიუფ ბორჩაშვილის თანამზრახველები დახვდნენ და მათი დახმარებით მუსლიმ კუშტანაშვილი და რამზან ბაღაკაშვილი სირიაში, „ისლამური სახელმწიფოს“ რიგებში გადავიდნენ.
გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ აიუფ ბორჩაშვილმა და მისმა თანამზარხველებმა მოახდინეს იდეოლოგიური ზემოქმედება საქართველოს სხვა მოქალაქეებზე, რომლებიც ვაჰაბიზმის მიმდევრები გახდნენ. სამართალდამცველებმა თბილისში გიორგი კ. დააკავეს, რომელსაც თურქეთის მიმართულებით ავიაბილეთები ჰქონდა შეძენილი და აიუფ ბორჩაშვილის დახმარებითა და ორგანიზებით სირიაში გადასასვლელად ემზადებოდა. შსს-ს კონტრტერორისტული ცენტრის თანამშრომლებმა თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში, სასაზღვრო კონტროლის გავლის დროს, გიორგი ხ. და დავით ფ. დააკავეს. აღნიშნული პირები ასევე აიუფ ბორჩაშვილის ორგანიზებით თურქეთის მიმართულებით მიემგზავრებოდნენ, საიდანაც სირიაში, საომარ მოქმედებებში მონაწილეობის მისაღებად გადავიდოდნენ. საქმეზე მიმდინარეობს გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 327 პრიმა და 328-ე მუხლებით.

• Four persons detained by MIA for assistance in joining the terrorist organizatio...
Four persons detained by MIA for assistance in joining the terrorist organization of a foreign state through recruitment and assistance in terrorist actions
The officers of Counter Intelligence Center as a result of investigative and operative activities detained resident of Jokolo village Aiup Borchashvili (DoB 1979) near to Gombori village, whereas Giorgi K. (DoB 1993) Giorgi Kh. (DoB 1996) and Davit P. (DoB 1991) were detained in Tbilisi for assistance in joining the terrorist organization of a foreign state through recruitment and assistance in terrorist actions.
Investigation established that Aiup Borchashvili is the representative of terrorist organization- “Islamic State” to Georgia, operating on Syria-Iraq territory. He recruited citizens for joining terrorist organization and provided transportation to Syria for further involving recruits in the military actions.
Investigation also found out that Aiup Borchashvili with the assistance of his accomplices recruited under aged Pankisi residents –Muslim Kushtanashvili and Ramzan Baghakashvili trough the groups existing in the social network, various web sites and religious literature. On April 2, 2015 the mentioned persons left Georgia for Istanbul, Turkey, through Tbilisi International Airport. In Turkey they were met by Aiup Borchashvili’s accomplices and with their held Muslim Kushtanashvili and Ramzan Baghakashvili joined the troops of the “Islamic State”.
It was also ascertained that Aiup Borchashvili and his accomplices had an ideological influence over certain Georgian citizens, who became followers of “Wahhabism”. Law enforcers detained Giorgi K. in Tbilisi who had purchased airline ticket to the direction of Turkey and was getting prepared to cross Syrian border with the assistance and organization of Borchashvili.
Counter Intelligence officers detained Giorgi Kh. And Davit P. at Tbilisi International Airport during passport control procedures. The mentioned persons headed to the direction of Turkey; the visit was also organized by Borchashvili. The mentioned persons planned to get involved in the military actions in Syria and join “Islamic State” troops. Investigation is in progress under the article 327 (1) and 328 article envisaged by the Criminal Code of Georgia.