• შსს-მ თაღლითობის და კრედიტის უკანონოდ მიღების ფაქტი გახსნა
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მეორე მთავარი სამმართველოს მესამე სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1978 წელს დაბადებული ნათია ხ, 1992 წელს დაბადებული კახაბერ ა, 1969 წელს დაბადებული გელა ჯ. და 1968 წელს დაბადებული ელგუჯა წ. კრედიტის უკანონოდ მიღების ბრალდებით, ხოლო 1963 წელს დაბადებული ჯუმბერ ქ, 1976 წელს დაბადებული კახა ა. და 1977 წელს დაბადებული გია ფ. თაღლითობის ბრალდებით საქართველოს სხვადასხვა ქალაქში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ნათია ხ-მ, კახაბერ ა-მ, გელა ჯ-მ და ელგუჯა წ-მ 2013 წლის დეკემბრიდან 2014 წლის აპრილამდე, თბილისში, „რესპუბლიკა ბანკს“, „ვითიბი ბანკი ჯორჯია“-ს, „საქართველოს ბანკს“, „თიბისი ბანკს“ და „პრივატ ბანკს“ სამომხმარებლო სესხების მიღებისთვის განაცხადით ინდივიდუალურად მიმართეს. მათ სესხისთვის საჭირო სხვა დოკუმენტებთან ერთად წარადგინეს სხვადასხვა კომპანიის სახელით დამზადებული ყალბი სამსახურებრივი ცნობები მათ მიერ დაკავებული თანამდებობისა და ყოველთვიური ანაზღაურების შესახებ. ასევე წარმოადგინეს ყალბი საბანკო ამონაწერები სახელფასო ანგარიშების შესახებ. ყალბი დოკუმენტაცია მათ ჯუმბერ ქ-მ, კახა ა-მ და გია ფ-მ დაუმზადეს.
აღნიშნული დოკუმენტაციის საფუძველზე ბანკებსა და ნათია ხ-ს, კახაბერ ა-ს, გელა ჯ-ს და ელგუჯა წ-ს შორის გაფორმდა საკრედიტო ხელშეკრულებები, რის საფუძველზეც მათ უკანონოდ აიღეს კრედიტები. გამოძიებამ ასევე დაადგინა, რომ მიღებულ თანხებს ბრალდებულები ერთმანეთში ინაწილებდნენ. გაცემული კრედიტების სახით ბანკებისათვის მიყენებულმა ზარალის ოდენობამ ჯამში 279 631 ლარი შეადგინა.
გამოძიება ნათია ხ-ს, კახაბერ ა-ს, გელა ჯ-ს და ელგუჯა წ-ს მიმართ კრედიტის უკანონოდ მიღების ფაქტზე (საქართველოს სსკ-ის 208-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით), ხოლო ჯუმბერ ქ-ს, კახა ა-ს და გია ფ-ს მიმართ კი თაღლითობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და მე-3 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით).

• Fact of receiving bank credits illegally and swindling solved by MIA
The officers of Central Criminal Police Department as a result of operative-searching activities detained Natia Kh. (DoB 1978) Kakhaber A.(DoB 1992) Gela J. (DoB 1969) Elguja Ts. (DoB 1968) were arrested for receiving bank credits illegally while Jumber Q. (DoB 1963) Kakha A. (DoB 1976) and Gia P. (DoB 1977) were detained for swindling, committed in various towns of the city.
Investigation established that form December of 2013 till April of 2014, Natia Kh. Kakhaber A. Gela J. and Elguja Ts. individually addressed “Bank Republic” “TVB Bank Georgia” “Bank of Georgia” “TBC Bank” and “Private Bank” with receiving bank credit. Along with the necessary documents they submitted fake certificates from the place of employment as well as documents regarding monthly salary. Mentioned persons also submitted fake bank records regarding money transactions. Fake documentation was made by Jumber Q. Kakha A. and Gia P.
Thus, on the basis of the submitted documentation Natia Kh. Kakhaber A. Gela J. and Elguja Ts. received credits from various banks. Investigation also established that sums were divided between the above mentioned individuals. The amount of physical damage caused to the banks has reached 279 631 GEL.
Investigation is in progress against Natia Kh. Kakhaber A. Gela J. and Elguja Ts. on the fact of receiving bank credits illegally, while against Jumber Q. Kakha A. and Gia P. investigation is in progress on the fact of swindling, article 208, I part and article 180 II part, sub-p paragraph A and III part, sub-paragraph C of the Criminal Code.