• შსს-მ თაღლითობის და ყალბი დოკუმენტის გაცემის ბრალდებით სამი პირი დააკავა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დიდი ოდენობით თაღლითობის, სამეწარმეო საქმიანობაში უკანონო მონაწილეობის, ექსპერტზე ზემოქმედების განხორციელების და ექსპერტის მიერ ყალბი დასკვნის გაცემის ბრალდებით კასპის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრი და ამავდროულად შპს „ლებე“-ს თანამფლობელი – 1957 წელს დაბადებული ლევან დემეტრაშვილი, შპს „ლებე“-ს დირექტორი – 1957 წელს დაბადებული ბესიკ იორდანაშვილი და სსიპ ლ. სამხარაულის სახელობის ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს ექსპერტი – 1974 წელს დაბადებული დავით გელიაშვილი დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ლევან დემეტრაშვილმა კანონით დადგენილი აკრძალვის მიუხედავად, სამეწარმეო საქმიანობის მიზნით, ბესიკ იორდანაშვილის მეშვეობით, 2009 წელს შპს „ლებე“ დააარსა და ამავე საწარმოს მმართველობაში ფარულად მონაწილეობდა. ბესიკ იორდანაშვილი კასპის რაიონის მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიერ გამოცხადებულ სხვადასხვა ტენდერსა და გამარტივებული შესყიდვებისას უპირატესობას ანიჭებდა და მფარველობას უწევდა შპს „ლებე“-ს; კერძოდ, 2013 წლის მარტში კასპის რაიონში მომხდარი სტიქიის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობისათვის შენობა-ნაგებობებისა და სახურავების სარეაბილიტაციო სამუშაოების შესასრულებლად საქართველოს მთავრობამ 800 000 ლარი გამოყო.
2013 წლის მარტი-მაისის პერიოდში კასპის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ ლევან დემეტრაშვილის ლობირებით ზემოაღნიშნული სამუშაოების შესასრულებლად შპს „ლებე“-ს ხელშეკრულებები გაუფორმა. ლევან დემეტრაშვილმა და ბესიკ იორდანაშვილმა დოკუმენტებში შეიტანეს ყალბი მონაცემები, რითაც ხელოვნურად გაზარდეს შპს „ლებე“-ს მიერ რეალურად შესრულებული სამუშაოების ღირებულება. მათ გაყალბებული დოკუმენტაციისათვის კანონიერი ფორმის მინიჭების მიზნით, სსიპ ლ. სამხარაულის სახელობის ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს ექსპერტი დავით გელიაშვილი დაიყოლიეს და მის მიერ გაცემული ექსპერტიზის ყალბი დასკვნა კასპის რაიონის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში წარადგინეს, რის შედეგადაც თაღლითურად დაეუფლნენ სახელმწიფოს კუთვნილ 70 000 ლარს.
გამოძიება ლევან დემეტრაშვილის მიმართ დიდი ოდენობით თაღლითობის, სამეწარმეო საქმიანობაში უკანონო მონაწილეობის და ექსპერტზე ზემოქმედების განხორციელების ფაქტებზე (სსსკ-ის 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, 337-ე და 372-ე მუხლების 1-ლი ნაწილით), ბესიკ იორდანაშვილის მიმართ – დიდი ოდენობით თაღლითობის (სსსკ-ის 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით), ხოლო დავით გელიაშვილის მიმართ – ექსპერტის მიერ ყალბი დასკვნის გაცემის ფაქტზე მიმდინარეობს (სსსკ-ის 370-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით).

• Three persons detained for swindling and forging documents
The officers of Anti-corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-investigative activities detained member of “Sakrebuli” of Kaspi municipality and at the same time co-owner of “Lebe” LTD Levan Demetrashvili, Director of “Lebe” LTD –Besik Iordanishvili (DoB 1957) and expert of Levan Samkharauli National Forensics Bureau-Davit Geliashvili (DoB 1974) for fraud committed in large quantities, Illicit Participation in Entrepreneurial Activity, compulsion on expert and issuing false conclusion by the expert.
Investigation established that Levan Demetrashvili, despite prohibition of the law, founded “Lebe” LTD in 2009 for entrepreneurial activities with the assistance of Besik Iordanishvili and covertly participated in management of the company. In the tenders and procurements announced by Kaspi local government, Besik Iordanishvili patronized and made his choice in favor of “Lebe” LTD, in particular in April of 2013 Georgiana government allocated 800 000 GEL for the holding rehabilitation and reconstructing works of venues and buildings damaged as a result of the natural disaster that took place in Kaspi region.
In the period of March-May of 2013 Kaspi local municipality concluded agreement with “Lebe” LTD for conducting renovation and reconstruction works as mentioned above as a result of lobbying the aforementioned company by Levan Demetrashvili.
Levan Demetrashvili and Besik Iordanishvili drafted document with forged information, thus artificially increasing value of the conducted work activities of “Lebe” LTD. In order to make the forged document legal the mentioned persons persuaded the expert of Levan Samkharauli National Forensics Bureau-Davit Geliashvili and submitted false expertise conclusion to the Kaspi regional municipality, as a result of which appropriated 70 000 GEL from the state fund by swindling.
Investigation against Levan Demetrashvili is in progress on the fact of fraud committed in large quantities, Illicit Participation in Entrepreneurial Activity and compulsion on expert (article 180, II part, sub-paragraph “B”, article 337 and 372 I part). Besik Iordanishvili will face charges for fraud committed in large quantities, while Davit Geliashvili is accused for issuing false expert conclusion.