• შსს-მ თაღლითობის ბრალდებით 3 პირი დააკავა
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საქმეთა სამმართველომ, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროსთან თანამშრომლობით, დანაშაულებრივი ჯგუფი გამოავლინა.
სამართალდამცველებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილი დიდი ოდენობით თაღლითობის ბრალდებით, 1949 წელს დაბადებული ბონდო ო., 1956 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ვერა ა. და 1951 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი თამაზ გ. თბილისში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულებმა, წინასწარი შეთანხმებით, აფხაზეთიდან დევნილი ქალბატონი მოატყუეს, თითქოს დევნილთა და განსახლების სამინისტროში, ასევე, თბილისის მერიაში გავლენიანი ნაცნობები ჰყავდათ, რომელთა მეშვეობითაც შეეძლოთ მისთვის საჭირო ქულების მომატება და რიგის გარეშე, თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებულ „ოლიმპიურ ქალაქში“ ბინის მიღებაში დახმარება. ამის სანაცვლოდ, ბრალდებულებმა ქალბატონს 15 000 აშშ დოლარი მოსთხოვეს, წინასწარ 7 000 აშშ დოლარი გამოართვეს, ხოლო დანარჩენი 8 000 აშშ დოლარის გამორთმევას მოგვიანებით აპირებდნენ.
სამართალდამცველებმა, ბონდო ო.-ს კუთვნილი ავტომანქანის ჩხრეკისას, 7000 აშშ დოლარი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
გამოძიება წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილი დიდი ოდენობით თაღლითობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტებით).

• MIA Detained three persons for fraud
The Division of Especially Important Cases of the Main Division Combating Organized Crime of the Central Criminal Police Department of the MIA in cooperation with the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia revealed criminal group.
As a result of operative-investigative activities the law enforcers detained in Tbilisi Bondo O. (DoB: 1949), previously convicted Vera A. (DoB: 1956) and previously convicted Tamaz G. (DoB: 1951) for fraud committed in large quantities with a prior agreement.
The investigation established that the detainees with a prior agreement, deceived a woman IDP from Abkhazia as if they had influential acquaintances in the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia and Tbilisi City Hall who could give her necessary points and assist in receiving a flat in “Olympic city” located in Tbilisi sea territory. Instead, the detainees` requested 15 000 US dollars from the IDP. As an advance payment they received 7 000 US dollars, the rest 8 000 US dollars they intended to take later.
The law enforcers during the search of a vehicle belonging to Bondo O. seized 7 000 US dollars as material evidence.
The investigation is in progress on the fact of fraud committed in large quantities with a prior agreement by a group (sub-clause “a” of the part II and sub-clause “b” of the part III of the Article 180 of the Criminal Code of Georgia).